Η ΑΕΚ κατέκτησε το τουρνουά της Κύπρου «Νεόφυτος Χανδριώτης»

Δευτέρα, Σεπτέμβριος 17, 2018 - 1:22μμ

Αήττητη και θριαμβεύτρια ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Κύπρου «ΟΠΑΠ Basketball Tournament Νεόφυτος Χανδριώτης». Η Ένωση επικράτησε με 99-95 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση (84.84κ.α.), κατά την 3η και τελευταία ημέρα του τουρνουά, «κατακτώντας» την πρώτη θέση.

Γιόνας Ματσιούλις (14π.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (22π.) πρωταγωνίστησαν στο επιπλέον πεντάλεπτο, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός γκαρντ, Δημήτρης Μωραϊτης (19π.) και η σταθερή αξία, Ντούσαν Σάκοτα (16π.).

Με ενεργοποιημένα τα αντανακλαστικά της σε άμυνα, επίθεση και δημιουργία η ΑΕΚ ξέφυγε γρήγορα στο σκορ, ενώ στο 24΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το υπέρ της 47-62. Ωστόσο, με τον Πάργκο να μονοπωλεί τις επιθέσεις η Μακάμπι αντέδρασε, μείωσε σε 61-68 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης προηγήθηκε με 81-77, πριν αναλάβει δράση ο Γκρίφιν και στείλει το ματς στην παράταση (84-84κ.α.).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ανέλαβαν δράση αρχικά Ματσιούλις και Σάκοτα (85-93 στο 42΄, 89-96 στο 43΄) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Πάργκο (94-96 στο 44΄), ένα καλάθι και φάουλ του Γκρίφιν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ΑΕΚ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84κ.α., 95-99 παρ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Ο'Μπράιαντ 11, Καλοϊάρο 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάργκο 28 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κέιν 10, Αβντίγια 16, Ρέι 6, Τάιους 11 (13 ριμπάουντ), Σαχάρ.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Μωραΐτης 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σάκοτα 16, Αγραβάνης, Ματσιούλις 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 15, Ξανθόπουλος 3, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 22 (8/13 σουτ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 5.