Χιτ - Μπακς 137-95: Το Μαϊάμι... σκόρπισε τους πρωταθλητές (BINTEO)

Κυριακή, Οκτώβριος 24, 2021 - 12:05μμ
Χιτ - Μπακς

Εξαιρετική πρεμιέρα για τους Χιτ απέναντι στους πρωταθλητές. Το Μαϊάμι έκανε... πάρτι κόντρα στους Μπακς (ξεκίνησαν με 1/16 σουτ), επικρατώντας με 137-95 σε ένα ματς που στην ουσία... τελείωσε από τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν η διαφορά πήγε στο +36 (85-49) χάρη στον Μπάτλερ.

Τα... ελάφια έπαιξαν χωρίς Μπρουκ Λόπεζ λόγω ενοχλήσεων στη μέση, αλλά και Τζρου Χόλιντεϊ (πόδι), Ντόντε ΝτιΒιντσέντζοΡόντνεϊ ΧουντΣέμι Οτζελέγε και Μπόμπι Πόρτις. Από την άλλη πλευρά, εκτός δράσης παραμένει ο Βίκτορ Ολαντίπο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ο Θανάσης 6 με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ πέτυχε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που ολοκλήρωσε με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, όντας το κέρδος των Μπακς στο ματς.. Στον αντίποδα 20 με 13 ριμπάουντ είχε ο Αντεμπάγιο και 21 με 7 ριμπάουντ ο Μπάτλερ. Ντεμπούτο και για τον Λάουρι με τη φανέλα του Μαϊάμι ( 5 πόντοι με 1/8 σουτ και 6 ασίστ), ενώ ματσάρα έκανε ο Χίρο με 27.

Οι Χιτ μάζεψαν 58 ριμπάουντ αντί των 38 που πήραν οι Μπακς. Η διαφορά των 42 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη που έχουν πάρει οι Χιτ σε εναρκτήριο ματς σε μια σεζόν.

Το ματς

Οι Χιτ μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-3 στο 4’ με πρωταγωνιστή τον Μπαμ Αντεμπάγιο και το Μιλγουόκι να μετρά 1/14 σουτ. Με καλάθι του Χίρο το προβάδισμα των Χιτ πήγε στο +21 (26-5), τρία λεπτά για τη λήξη του δωδεκαλέπτου. Το Μιλγουόκι που ξεκίνησε με 1/16 σου τελείωσε την περίοδο στο 40-17, αφού ο Χίρο είπε την τελευταία λέξη με τρίποντο.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τον Αντεμπάγιο να βάζει απίθανο γκολ-φάουλ για το 58-38. Οι Χιτ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 72-43, με τους Μπακς να σουτάρουν με 4/23 στο τρίποντο.

Οι Χιτ έλεγχαν πλήρως το ματς, με τον Μπάτλερ να γράφει το 85-49 στο 29’. Δεν υπήρχε πιθανότητα για ανατροπή, με το Μαϊάμι να φτάνουν σε μια πολύ άνετη επικράτηση, αρχίζοντας με το.. δεξί τις υποχρεώσεις τους.