Για το χάλκινο μετάλλιο ο Προμηθέας (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, Αύγουστος 1, 2020 - 8:00μμ

Την 2η ήττα του στο 47ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας με 41-71 από τον αήττητο στη διοργάνωση και πρωτοπόρο Πανιώνιο ΓΣΣ.

Έτσι, φαίνεται πως ο Πανιώνιος θα διεκδικήσει αύριο στις 16:00 την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στον άτυπο "Τελικό" κόντρα στον Παναθηναϊκό, ενώ ο Προμηθέας θα διεκδικήσει στις 10 το πρωί κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας την νίκη που θα του εξασφαλίσει την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο. (Σε περίπτωση ήττας ως 8 πόντους και νίκης του ΠΑΟΚ ή απλής ήττας από τον Κεραυνό και ήττας του ΠΑΟΚ, τότε κατατάσσεται 4ος, ενώ αν ηττηθεί με διαφορά +8 πόντων και νικήσει ο ΠΑΟΚ τερματίζει 5ος).

Στο 2ο παιχνίδι της ημέρας ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κεραυνό Λάρισας με 67-51 και διατηρεί τις ελπίδες του για το μετάλλιο αν νικήσει αύριο στις 13:00 τον Κολοσσό Ρόδου και παράλληλα ο Κεραυνός Λάρισας νικήσει τον Προμηθέα ως 31 πόντους. Με νίκη άνω των 32 πόντων ή με απλή νίκη και ήττα του ΠΑΟΚ ο Κεραυνός Λάρισας κατακτά αυτός την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

proacad20 u16 panel 414

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα, κρατώντας χωρίς πόντο την ομάδα της Πάτρας για την υπόλοιπη 1η περίοδο, με αποτέλεσμα με σερί 16-0 να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο +9 (7-16). Ενδεικτική η απόλυτη υπεροχή των κυανέρυθρων σε κλεψίματα (6-0) και λάθη (4-10).

proacad20 u16 panel 413

Τελικά, το σερί του Πανιωνίου έφτασε στο 26-0, πριν ο Προμηθέας σκοράρει μετά από 14 λεπτά για να μειώσει σε 8-26 στο 16΄, έχοντας εν τω μεταξύ αστοχήσει σε 4 βολές, 11 δίποντα και 4 τρίποντα. Οι 2 ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον Πανιώνιο να προηγείται με 21 πόντους (18-39), με απόλυτη κυριαρχία σε κλεψίματα (14-2) και λάθη (6-19).

proacad20 u16 panel 412

To 2ο ημίχρονο είχε μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα με παίκτες και προπονητές να έχουν στην άκρη του μυαλού τους τα κυριακάτικα καθοριστικά παιχνίδια που φαίνεται πως θα κρίνουν τις θέσεις των 2 ομάδων στη διοργάνωση. Το τελικό 41–71 σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων, με τον Πανιώνιο να ετοιμάζεται για τον «Τελικό» κόντρα στον Παναθηναϊκό (2/7, 16:00) και τον Προμηθέα να «μαζεύει» τις δυνάμεις του για την τελική μάχη για το μετάλλιο κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας (2/7, 10:00).