Φενέρμπαχτσε - Μονακό 96-86: Θύμισε την ομάδα από... τα παλιά

Παρασκευή, Δεκέμβριος 3, 2021 - 12:33πμ
Φενέρμπαχτσε - Μονακό

Η Φενέρμπαχτσε είχε μεγάλη ανάγκη την επιστροφή στις νίκες, έχοντας μείνει αρκετά πίσω βαθμολογικά στην EuroLeague. Το εμπόδιο της Μονακό ήταν δύσκολο για τους Τούρκους, αλλά τελικά ξεπεράστηκε, αφού έκαναν στο παρκέ την εμφάνιση τους η ποιότητα κι η προσωπικότητα των αστέρων των γηπεδούχων.

Ο αγώνας
Το ματς άρχισε με τις άμυνες να κυριαρχούν. Στο πρώτα έξι λεπτά (6-6) οι ομάδες ήταν άστοχες και δεν έβρισκαν ρυθμό. Το μοτίβο ήταν ισορροπημένο, με συχνές εναλλαγές στο σκορ. Ο Τζέιμς ένιωθε καλά (9π. στην 1η περίοδο) και με ένα τρίποντο στο φινάλε της περιόδου (16-18) έβαλε σε θέση οδηγού την Μονακό. Διαδοχικά καλάθια από Μοτεγιούνας και Ουαταρά έστειλαν τους Μονεγάσκους στο +6 (19-25 στο 13') αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 10-2 πέρασαν μπροστά (29-27 στο 15'). Ο Βέσελι συνέχισε να κουβαλά επιθετικά τους Τούρκους (35-33 στο 17') που είχαν πλέον το ισχνό προβάδισμα, αλλά ο Τζέιμς (19π. με 4 τρίποντα στο ημίχρονο) χτύπησε ξανά, αυτή τη φορά με μπάζερ μπίτερ τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου (40-42) κι έστειλε προηγούμενη την Μονακό στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Γκούντουριτς... έπιασε σιγά-σιγά δουλειά (48-43 στο 23') για να εκτοξεύσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-43 στο 24'), σε ένα διάστημα όπου η Μονακό δεν πατούσε καλά, σε επίθεση και άμυνα. Το τάιμ άουτ του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξύπνησε τους παίκτες του που με αναπάντητο σερί 7 πόντων (53-50 στο 26') επέστρεψαν γρήγορα στο ματς. Ο Τζέιμς άργησε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως πήρε τελικά μπρος δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Αρχικά με δίποντο (57-56 στο 28') έκανε τη Φενέρ να αισθανθεί την ανάσα της Μονακό και λίγο αργότερα με εξαιρετική δημιουργία για τον Μοτεγιούνας (58-61) που έστειλε την διαφορά στο +3 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντε Κολό σκόραρε στα 3'' (63-63 στο 30'), ξεκινώντας την καθοριστική περίοδο από το απόλυτο μηδέν.

Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και άρχισε να οικοδομεί διαφορά σε κρίσιμο σημείο με τρίποντο του Χένρι (68-63 στο 32') κι ακολούθως ένα ακόμη από τον Ντε Κολό (73-66 στο 34'). 4'30'' πριν από το φινάλε, ο Μπούκερ κάρφωσε από υπέροχη alley-oop πάσα του Χένρι για το +9 της ομάδας του Τζόρτζεβιτς (80-71) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Πολονάρα με τρίποντο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Φενέρ (83-71 στο 36'). Ένα γκολ-φάουλ του σεληνιασμένου Τζέιμς, 2'32'' πριν το τέλος, έδωσε νέα πνοή στο ντέρμπι (83-79), αλλά το αντιαθλητικό του Ντιαλό στην επόμενη φάση δεν πήγε ανεκμετάλλευτο από Βέσελι (εύστοχο ζευγάρι βολών) και Γκούντουριτς (τρίποντο) που επανέφεραν την ηρεμία στις εξέδρες της Ulker Sports Arena (87-79 στο 39'). 85 δεύτερα πριν την λήξη, ο Ντε Κολό κατοχύρωσε το ροζ φύλλο υπέρ της Φενέρ, αφού μετά το 90-79 η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρ έπαιξε όμορφο μπάσκετ κι ήταν καταιγιστική, βάζοντας 33 πόντους, με πολλούς πρωταγωνιστές. Η Μονακό δεν κατάφερε να αναχαιτίσει την αντεπίθεση των Τούρκων κι, αν και δεν παράτησε το ματς, ηττήθηκε δίκαια.

ΟΙ MVP: Το δίδυμο των Μάρκο Γκούντουριτς (18π, 4τριπ, 4α, 2ρ) και Γιαν Βέσελι (10π, 10ρ, 5α, 2κλ) ήταν ασταμάτητο και βγήκε μπροστά όταν κρίθηκε αναγκαίο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: All-around εμφάνιση από τον Πιέρια Χένρι (13π, 6ρ, 6α, 5κλ) που έκανε... τα πάντα κι ήταν παντού και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Πάρις Λι με 0/6 τρίποντα σε 33 λεπτά κι ο Άλφα Ντιαλό που έκανε το αντιαθλητικό δύο λεπτά πριν το τέλος κι έγινε... μοιραίος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο επιθετικός πλουραλισμός της Φενέρμπαχτσε εκφράστηκε με 6 διψήφιους σκόρερ, τη στιγμή που η Μονακό πλην Τζέιμς πρωτίστως και Ουαταρά σε δεύτερη γραμμή, δεν είχε άλλους συνεπείς σκόρερ στο αποψινό ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ουσιαστικό σημάδι ανάκαμψης από την τουρκική ομάδα που δεν είχε καμία σχέση με την μετριότητα των προηγούμενων αγωνιστικών.