Εύκολο απόγευμα στο Λαύριο για τον Προμηθέα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σάββατο, Δεκέμβριος 22, 2018 - 6:25μμ
eurokinissi.gr

Άνετα πήρε το "διπλό" στο Λαύριο ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 85-73 και πέτυχε την 7η νίκη σε 10 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής. Έτσι, παρέμεινε μόνος 5ος, ενώ θ’ ανέβει στην 4η θέση αν η ΑΕΚ ηττηθεί αύριο από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στο «Δημ. Τόφαλος» στον τελευταίο αγώνα του 2018 την ερχόμενη Κυριακή, στις 7 το απόγευμα.

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο, αλλά είδε το Λαύριο ν’ αντεπιτίθεται και να προηγείται στην 3η περίοδο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε και με όπλο την άμυνα της στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε μια εύκολη -τελικά- νίκη, φτάνοντας στο 4ο φετινό διπλό στο πρωτάθλημα.

pro1819 bl10127

O Προμηθέας παρουσιάστηκε στην 1η περίοδο ιδιαίτερα παραγωγικός και εύστοχος αφού είχε 12/16 δίποντα και πέτυχε 27 πόντους απέναντι στους γηπεδούχους που ευστόχησαν μόλις σ’ ένα δίποντο κι ένα τρίποντο, έχοντας όλους τους υπόλοιπους πόντους τους από βολές (13/18)! Έτσι, η ομάδα της Πάτρας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 9 (18-27), με μόνα μελανά σημεία τα 3 φάουλ του Παρκς και την αστοχία στις βολές (1/5).

Θυμηθείτε την εξέλιξη

O Προμηθέας συνέχισε να κυριαρχεί και στο 2ο δεκάλεπτο ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (23-36 στο 13΄, 23-41 στο 15΄και 27-43 στο 16΄). Το μόνο που κατάφερε το Λαύριο είναι να μειώσει στους 12, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στην ανάπαυλα με ισχυρό προβάδισμα (35-47), σουτάροντας με το εκπληκτικό 76% στα δίποντα (19/25) και μοιράζοντας 12 ασίστ, έχοντας «διψήφιους» τους Μπράουν (14) και Έλλις (10).

pro1819 bl10126

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, όμως, καθώς ο Προμηθέας εγκλωβίστηκε στην πολύ δυνατή άμυνα των γηπεδούχων κι έμεινε χωρίς πόντο για 6 -σχεδόν- λεπτά, με αποτέλεσμα το Λαύριο να μετατρέψει το 40-51 στο 22΄σε 52-51 στο 26΄με σερί 12-0! Ο Προμηθέας αντέδρασε, ξαναπήρε το προβάδισμα κι έκλεισε την περίοδο στο +3 (58-61), χάρις σε καλάθι του Γκίκα, που διέσχισε όλο το γήπεδο για το λέι-απ, στην εκπνοή.

pro1819 bl10125

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με όπλο την άμυνά τους, αφού κατάφεραν να δεχθούν μόλις 2 καλάθια στα πρώτα 6 λεπτά, άρχισαν σταδιακά να κτίζουν και πάλι μια διαφορά (58-63 στο 32΄, 60-68 στο 34΄ και 62-72 στο 36΄) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά» το παιχνίδι. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε ψύχραιμη, διαβάζοντας σωστά τις φάσεις στην επίθεση, και κατάφερε να «κλειδώσει» την νίκη διατηρώντας μια σταθερή διαφορά γύρω στους 10 πόντους. Το τελικό 73-85 σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων, με τους Πατρινούς να πετυχαίνουν την 7η φετινή νίκη τους.