Εύκολο απόγευμα για τον Προμηθέα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σάββατο, Νοέμβριος 17, 2018 - 6:38μμ

Ο Προμηθέας είχε εύκολο έργο κόντρα στον Χολαργό, του οποίου επιβλήθηκε με 69-57, κατακτώντας το τρίτο συνεχόμενο διπλό σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι επικρατώντας στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες του γηπεδούχου Χολαργού, που ήταν πολύ άστοχος από μακριά (μόλις 2/22 τρίποντα), σε μία αναμέτρηση για την 6η αγωνισιτκή της Basket League.

Θυμηθείτε την εξέλιξη

Έτσι, ο Προμηθέας σταθεροποιήθηκε στις υψηλές θέσεις της Betshop Basket League (βρίσκεται μόνος στην 4η θέση, όπου θα τον πιάσει η ΑΕΚ, αν επικρατήσει της Κύμης), ενώ ετοιμάζεται για ένα μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι, το ντέρμπι για την πρωτιά του 4ου Ομίλου του Basketball Champions League, με τον «πρωτάρη» Προμηθέα να υποδέχεται την πολύπειρη κι ένδοξη Segafredo Virtus Bologna (Τετάρτη 21/11, 19:30)

pro1819 bl06122

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. O Προμηθέας κατάφερε να μη δεχθεί καλάθι για 3΄40΄΄ στα μέσα περίπου της 1ης περιόδου και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα, για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 4 (15-19).

pro1819 bl06127

Ο Προμηθέας συνέχισε καλύτερα και στην 2η περίοδο, αφού δεν δέχθηκε καλάθι για άλλα 4 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 10 πόντων (17-27 στο 15΄), με τον Λίποβι να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα και να φτάνει στους 11 πόντους. Στην συνέχεια φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι φτάνοντας την διαφορά και στους 11 (20-31 στο 17΄), αλλά ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε μια μικρή αδράνεια των Πατρινών λίγο πριν το φινάλε και μείωσε στους 4 (32-36) 30΄΄ πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Η τελευταία λέξη του 1ου ημιχρόνου ανήκε, όμως, στον Προμηθέα και στον Ρίον Μπράουν, που έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο μ’ ένα φόλοου-κάρφωμα κι ένα τρίποντο από το κέντρο, ακριβώς πριν ακουστεί η κόρνα, για να στείλει την ομάδα του στην ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (32-41), ενώ ο ίδιος ήταν ο 1ος σκόρερ στο ημίχρονο με 13.πόντους. Αξίζει ν’ αναφέρουμε την υπεροχή της ομάδας του Μάκη Γιατρά στο 1ο ημίχρονο σε ασίστ (12-4 και λάθη 3-8).

pro1819 bl06125

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, όπου ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και του ρυθμού, συντηρώντας μία σταθερή διαφορά 7-11 πόντων και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 8 (46-54).

pro1819 bl06123

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε «ζεστή» στην τελευταία περίοδο και με 2 σερί τρίποντα του Μπράουν ανέβασε την διαφορά στους 14 (46-60 στο 32΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, αφού οι παίκτες του Μάκη Γιατρά διαχειρίστηκαν άριστα το παιχνίδι κι έφτασαν σε μια νέα νίκη (την 4η σε 6 αγώνες πρωταθλήματος) και το 3ο σερί διπλό σε Basket League και Basketball Champions League με το τελικό 69-57.

pro1819 bl06126

Αξιοσημείωτη, στατιστικά, είναι η αστοχία του Χολαργού στα τρίποντα (9% με 2/22) αλλά και η εντυπωσιακή κυριαρχία του Προμηθέα σε ασίστ (19-8), κλεψίματα (6-1) και λάθη (6-11).

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-41 (ημιχ.), 46-54, 57-69.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 11 (1), Αγκμπελέζε 8 (9ρ.), Λοβ 8, Χόκινς 4, Ντόρσεϊ 2, Κώττας 5, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 1, Γιάνκοβιτς 12 (1), Οκερέαφορ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς):  Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέιερ 6, Λίποβι 15 (3τρ., 5ρ., 2 ασ, 2κλ), Μπράουν 19 (3), Σαλούστρος 2 (5ρ.), Κασελάκης 4 (5 ασ), Γκίκας 7 (1τρ., 4ρ., 6ασ), Όντουμ, Παρκς 4 (4ρ.).