Επιβλητική επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα - ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Κυριακή, Ιανουάριος 10, 2021 - 7:28μμ

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ηρακλή, νίκησε με το επιβλητικό 85-61 στο «Τόφαλος» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Basket League και, πλέον, θα ετοιμαστεί με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για τα δυο κολλητά εξ αναβολής ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (16/1) και με το Λαύριο Megabolt επίσης εκτός έδρας (20/1), που θα κρίνουν πολλά πράγματα για την συνέχεια.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε κατά διαστήματα πολύ καλή εμφάνιση, είχε συνεχώς το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ξόρκισε έτσι και την ήττα της περασμένης Τετάρτης στη Λάρισα από την εκεί ομάδα.

Ο Ιαν Μίλερ με 21 πόντους ήταν απολαυστικός, ενώ τα αδέρφια Τζεριάν και Τζεράι Γκραντ πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα (7 ασίστ ο πρώτος και 7 ριμπάουντ ο δεύτερος), όντας ασταμάτητα και δείχνοντας ότι θα βοηθήσουν πολύ τον Προμηθέα στην συνέχεια της σεζόν.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι βγάζοντας τρομακτική ενέργεια στο παρκέ, με τον Τζέριαν Γκραντ στην θέση «1», τους Μίλερ και Γιαννόπουλο στην περιφέρεια, τον Γ.Αγραβάνη ως πάουερ φόργουορντ και σέντερ τον Αγκμπελίζ. Οι «Προμηθείς» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο τρίλεπτο και εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του Ηρακλή, προηγήθηκαν με 9-0

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Προμηθέας διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα (11-5 στο 4΄, 15-7 στο 6΄, 17-9 στο 7΄, 19-14 στο 8΄), δείχνοντας αποφασισμένος να επιστρέψει στα ροζ φ.α. μετά την ήττα από τη Λάρισα.

Ο Μίλερ με τρίποντο «έγραψε» το 23-18 στο 9΄, με την α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-20. Το παιχνίδι παρακολουθεί και ο παλιός παίκτης του Προμηθέα, Άγγελος Τσάμης, μέλος της ομάδας τις σεζόν 2015-2016 (άνοδος από Α2 Εθνική) και 2016-2017 (παρθενική συμμετοχή στην Basket League).

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στη β΄ περίοδο και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (24-22 στο 12΄), όμως το «ζεστό» χέρι του Μίλερ, που έφτασε τους 17 πόντους (!), διατηρούσε το προβάδισμα του Προμηθέα (27-22 στο 13΄). Με τρίποντο στο 15΄ ο Τζέριαν Γκραντ «έγραψε» το 32-24, ο Τζεράι Γκραντ πέτυχε γκολ-φάουλ και έκανε το 35-25 στο 17΄, ο Γιαννόπουλος διαμόρφωσε το 37-27 στον αιφνιδιασμό, ο Τζεράι Γκραντ συνέχισε να χτυπάει μέσα στην ρακέτα (39-29) και ο Γιαννόπουλος συνέχισε το… πάρτι (42-32 στο 18΄), με το ημίχρονο να κλείνε με τους γηπεδούχους μπροστά με 44-32.

Ο Προμηθέας φάνηκε βραχυκυκλωμένος στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, με τον Μάκη Γιατρά να επιστρατεύει για πρώτη φορά και τον Δημήτρη Αγραβάνη (για να χτυπηθεί το σχήμα με τους δυο ψηλούς των φιλοξενούμενωv). Ο Μίλερ και ο Αθηναίου έδωσαν λύσεις (48-38 στο 23΄, 54-38 στο 24΄ και 56-38 στο 25΄), με το επί μέρους σκορ 12-2 των γηπεδούχων να διατηρεί το προβάδισμα του Προμηθέα.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, εκμεταλλευόμενος ένα «νεκρό» διάστημα των γηπεδούχων (58-42 στο 28΄ και 58-45 στα τελευταία 47΄΄ της γ΄ περιόδου), με το 10λεπτο να ολοκληρώνεται μετά από τρίποντο του Δ. Αγραβάνη με σκορ 61-45.

Οι «Προμηθείς» μπήκαν δυνατά στη γ΄ περίοδο και προηγήθηκαν με 64-45 στο 8.25΄ πριν τη λήξη, με τον Τζεράι Γκραντ πολύ δυνατό μέσα στο «ζωγραφιστό». Ο «ιπτάμενος» Τζέριαν Γκραντ πέτυχε το 66-45 στο 32΄, με τον Ηρακλή να δείχνει ανήμπορος, πλέον, να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Η διαφορά συντηρείτο πάντα σε υψηλά επίπεδα (69-51 στο 34΄, 71-55 στο 35΄), με τον Δ. Αγραβάνη να ηγείται του Προμηθέα μετά τα 4 φάουλ του Μίλερ (74-58 στο 36΄, 77-58 στα 3.28΄ για το φινάλε). Το άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Τζεράι Γκραντ μετά από πάσα του Αθηναίου σκόρπισε θέαμα στο «Τόφαλος», με τον Χάρη Γιαννόπουλο να τελειώνει τη σεμνή τελετή (82-58 στο 38΄).

Με αυτά και με αυτά, στο τελευταίο 1.48΄ έπαιξαν και οι μικροί Νάσος Μπαζίνας και Γιώργος Τανούλης (ο πρώτος σκόραρε κιόλας από τα 6.75μ.) και ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες με το επιβλητικό 85-61 (αυτό ήταν το 5ο ροζ φ.α. στην φετινή Stoiximan Basket League).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-32 (ημιχ.), 61-45, 85-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Αγραβάνης Γ. 2 (4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 16 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίλερ 21 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 8 λάθη), Τζεράι Γκραντ 15 (6/8 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λούντζης, Αγραβάνης Δ. 6 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αθηναίου 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σχίζας 4, Καββαδάς 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπόουλιν 8 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουρ 7 (1), Χάνλαν 9 (2/6 τρίποντα), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 6 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Φίλιος, Βεργίνης 3 (1/7 σουτ), Ντάνιελ 2 (4 ριμπάουντ), Γκιουζέλης, Χάτσερ 11 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 20/29 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (36+6), 18 ασίστ, 21 λάθη, 2 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 19/45 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 5/9 βολές, 35 ριμπάουντ (21+15), 14 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη 12η αγωνιστική, ο Προμηθέας υποδέχεται το Λαύριο, ενώ ο Ηρακλής έχει ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.