Επιβεβαίωσαν την φόρμα τους οι αθλητές του Αρίωνα

Τρίτη, Ιούνιος 12, 2018 - 6:19μμ
Ο Γιώργος Λυμπερόπουλος

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Αρίωνα στους αγώνες «ΑΙΓΙΑΛΕΙΑ 2018» που έγιναν το Σάββατο 2/6 στο Δημοτικό στάδιο Αιγίου, με πολυπληθή παρουσία αθλητών και σωματείων από διάφορες περιοχές της χώρας. Οκτώ μετάλλια (4 χρυσά - 4 αργυρά), που συνοδεύτηκαν από πολλά ατομικά ρεκόρ και πέντε νέα ρεκόρ συλλόγου, πιστοποίησαν για ακόμα μία φορά την ανοδική πορεία του ΑΡΙΩΝΑ αλλά και το υψηλό επίπεδο δουλειάς που γίνεται στην προετοιμασία των αθλητών και αθλητριών καθημερινά.

Την 1η θέση στα 400μ αλλά και την 2η θέση στα 200μ γυναικών, με μεγάλα ατομικά ρεκόρ (57.95 & 25.43 αντίστοιχα) κατέλαβε η Δανάη Ασημακοπούλου δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση για την συνέχεια. Οι επιδόσεις αυτές αποτελούν νέα ρεκόρ συλλόγου. Την 1η θέση επίσης, στα 100μ κατέλαβε η Κάλη Μακρή – Ρηγίνου, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις, με επίδοση χειρός 12,5 καθώς το ηλεκτρονικό χρονόμετρο δεν τέθηκε ποτέ σε λειτουργία στη κούρσα της.

Περαιτέρω βελτίωση του ατομικού / συλλογικού και Αχαικού ρεκόρ αλλά και 1η θέση στον ακοντισμό κορασίδων, με βολή στα 40,87μ., πέτυχε η Μαρία Ασπρομάλη. Τέλος την 1η θέση για πολλοστή φορά σε αγώνα 1000μ ΠΠΑ κατέλαβε ο Ηλίας Τομπουλίδης με επίδοση 2.43.84.
Μεγάλη επίδοση - πολλαπλό ρεκόρ (1.40.52) και αργυρό μετάλλιο για την Ελισσάβετ Κόλα (γεν.2005) που συναγωνίστηκε στα 600μ ΠΚΑ αθλήτριες μεγαλύτερης κατηγορίας, αναδεικνύοντας για μια ακόμα φορά το μεγάλο της ταλέντο. Την 2η θέση με πολλαπλό ρεκόρ, κατέλαβε και ο Γιώργος Λυμπερόπουλος στα 300μ εμπόδια ΠΠΑ με 42.20. Δεύτερος επίσης τερμάτισε δείχνοντας υψηλή αγωνιστικότητα, στην κούρσα των 1000μ ΠΠΑ ο Ιάσωνας Σουβαλιώτης με 2.45.08 (ν.α.ρ.).

Καλά πλασαρίσματα επίσης είχαν ο Χάρης Χαριτωνίδης (800μ / 2.03.43 / 5ος) και η Κατερίνα Καρανάσσου (800μ / 2.33.15 /5η).
Βελτίωσαν τις ατομικές τους επιδόσεις η Κωνσταντίνα Γιαννιώτη (400μ / 1.07.68 / 5η), ο Στράτος Ασπρομάλης (800μ / 2.08.90 / 9ος), ο Αλέξης Καράμπελας (3000μ / 10.36.62 / 12ος) και η Σοφία Κωνσταντή (μήκος Γ / 4.18μ / 13η).

Συμμετείχαν και προσπάθησαν ο Χρίστος Αριστείδου (3000μ / 10.43.84), ο Πέτρος Αρσένης (3000μ / 11.08.71) και η Βασιλική Τιτοπούλου (80μ / 11.75).