Επιστροφή στις φιλικές νίκες με καλή εμφάνιση για την Παναχαϊκή

Σάββατο, Σεπτέμβριος 12, 2020 - 8:10μμ

Με νίκη ξεκίνησε η Παναχαϊκή τα φιλικά της τεστ στην Πάτρα. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 1-0 του αξιόμαχου Ιωνικού στην Αγυιά.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Με βλέψεις μπαίνουν οι Νικαιώτες του Δημήτρη Σπανού στο φετινό πρωτάθλημα της Super League και το σημερινό φιλικό αποτελούσε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Παναχαϊκή, να ανοίξει τον χορό των εντός έδρας δοκιμών της με τη συμπλήρωση ενός μήνα προετοιμασίας.

Σαν σε επίσημο παιχνίδι παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό στην Αγυιά, σε μία αναμέτρηση που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι.

Πολλές και δυνατές μονομαχίες από το ξεκίνημα, ελάχιστες καλές στιγμές και πάθος από τις δύο μεριές, σε ένα φιλικό που είδαμε και κόκκινη κάρτα!

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε όλους τους τομείς σε σχέση με τα φιλικά της Θεσσαλίας και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο σχεδόν του παιχνιδιού, παρότι στο πρώτο μέρος παρέδωσε την κατοχή στους φιλοξενούμενους.

Με κύριο εκφραστή τους τον Χρήστο Αραβίδη, που αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο, οι «κοκκινόμαυροι» πέτυχαν ένα γκολ και δημιούργησαν τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης, με τον Μπελεζάκη στο φινάλε να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της Παναχαϊκής.

Το φιλμ του αγώνα:

16′ Πρώτο σουτ στον αγώνα. Ο Ρόλλε (Ιωνικός) έπιασε το σουτ από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ

18′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ιωνικό. Σέντρα του Γκουριντέρ από αριστερά, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα στα δύο στόπερ και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ

21′ Μακρινό σουτ του Μανάλη (Ιωνικός), η μπάλα άουτ

27′ Μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή. Εντυπωσιακή μπαλιά μισό γήπεδο από τον Αραβίδη, ο οποίος μπήκε αφύλαχτος την περιοχή αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ

35′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Ο Αραβίδης ανοίγει λογαριασμό και στην Πάτρα, ύστερα από ωραία ενέργεια και γύρισμα μέσα στην περιοχή του Παπαδόπουλου από δεξιά, με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία

36′ Καλή φάση για τον Ιωνικό. Σέντρα σουτ του Μουστάκη από δεξιά, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Κολοβούρης

43′ Απευθείας το κόρνερ ο Ρόλλε (Ιωνικός)! Η μπάλα λίγο άουτ

53′ Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Ωραία κάθετη του Μουστακόπουλου, στον Παπαδόπουλο, με τη μία υτός στον Αραβίδη που μπαίνει στην περιοχή από δεξιά αλλά κάνει μία ντρίπλα παραπάνω και τον προλαβαίνει ο Φαζός

56′ Αποβολή για τον Ιωνικό. Ο Γκουριντέρ δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Μασούρα

58′ Ωραία ενέργεια του Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή) στην περιοχή και αριστερά, το σουτ του βρίσκει στα σώματα και καταλήγει άουτ

72′ Μπλοκάρει ο Γκίνης το φάουλ του Αργυρόπουλου (Παναχαϊκή)

76′ Μπλοκάρει ο Γκίνης ο ωραίο σουτ του Πάνου (Παναχαϊκή) από τον άξονα

81’ Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Σουτ του Πάνου με το αριστερό, μπλοκάρει σταθερά ο Γκίνης

83′ ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή. Ο Μπελεζάκης κινήθηκε σε θέση σέντερ φορ από ωραία μπαλιά του Αργυρόπουλου, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκίνη

95′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μπελεζάκη! Ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα, ο νεαρός εξτρέμ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας στο δεύτερο δοκάρι και εντελώς αφύλαχτος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ

Διαιτητής: Παναγιώτης Καδδάς (Αχαΐας)

Βοηθοί: Σπήλιος Οικονόμου, Μιχάλης Κακαφώνης (Αχαΐας)

Κίτρινες: 22’ Ανάκογλου, 90’ Μπελεζάκης / 19’ Γκίνο, 45+3’, 56’ Γκουριντέρ

Κόκκινη: 56’ Γκουριντέρ

Γκολ: 35’ Αραβίδης

Παναχαϊκή (Ελευθερόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος, Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης (60’ Λαρρέα), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (77’ Μπελεζάκης), Μπάτροβιτς (60’ Κουσκουνάς), Τσερούτι (46’ Μασούρας), Παπαδόπουλος (57’ Αργυρόπουλος), Αραβίδης.

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Γκουιντέρ, Μουστάκης, Φαζός (73’ Κύργιας), Φουρλάνος (46’ Τσιριγώτης), Φρανκ (46’ Κόρμπος), Γκίνο (46’ Γκοτσούλιας), Ρόλε (91’ Αλεξανδράκης), Κάστρο (60’ Βλάχος), Κουιρουκίδης, Μανάλης (91’ Λεουνάκης).