Επιστρέφει στην Α1 μπάσκετ ο Ολυμπιακός - ΒΙΝΤΕΟ

Πέμπτη, Ιούλιος 1, 2021 - 12:26πμ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-87 το Μαρούσι στον συναρπαστικό, πρώτο τελικό των πλέι οφ στην Α2 μπάσκετ των ανδρών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (αιθ. 5) και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες του επί της ομάδας των βορείων προαστίων απ' την κανονική περίοδο (82-73 στο ΣΕΦ και 96-94 στο κλειστό του Αγίου Θωμά), έκανε το 3-0 και πήρε το δεύτερο "εισιτήριο" ανόδου (μετά τον Απόλλωνα Πατρών που κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα), επιστρέφοντας στην Α1 ανδρών (Basket League) έπειτα από δύο χρόνια.

Όπως συνέβη και στα δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου, έτσι κι ο πρώτος τελικός ανάμεσα στους "ερυθρόλευκους" και το Μαρούσι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι μέχρι... τέλους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 5-6 πόντων, το οποίο συντήρησε ως το φινάλε της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι άρχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά, ενώ "έσφιξε" την άμυνά του και μείωσε στον πόντο (45-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται... σώμα με σώμα, με τον Παπαδιονυσίου να δίνει λύσεις για τους Πειραιώτες, "απαντώντας" στα "μεγάλα" καλάθια των Στασινού και Γκαγκαλούδη. Με ένα επί μέρους 15-3, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με +6 (62-56) στο 28', όμως το Μαρούσι συνέχισε να μάχεται κι έκλεισε την περίοδο στο... δίποντο (66-64).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός χάρις τους Νικολαΐδη και Τσόχλα είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία και πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση -ιδίως όταν μείωσε σε 85-83 το Μαρούσι στο 39'- συντήρησε το προβάδισμά του κι έφτασε εντέλει στην τρίτη του νίκη και στην άνοδο στην Α1.

Διαιτητές: Σώμος, Θεονάς, Κάρδαρης

Δεκάλεπτα: 29-23, 45-44, 66-64, 93-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδιονυσίου 17 (1), Κουρτίδης 1, Μωραϊτης 6, Νικολαϊδης 22 (4), Καμπούρης, Τσόχλας 18 (2), 10 ασ., Σκουλίδας 10, Χρηστίδης 13 (10 ρ.), Τσάμης, Μελισσαράτος 6.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Τσιόρτας 6, Στασινός 20 (3), 9 ασ., Παπαγιάννης 2, Ξύδας 18 (4), Σουρλής, Προίσκος, Κανέλλης, Χατζηδάκης 16, Παπαγεωργόπουλος 11, Αρνόκουρος 2, Δούκας 1, Γκαγκαλούδης 11.