Επική ανατροπή και επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα - ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Σάββατο, Ιανουάριος 23, 2021 - 7:25μμ

Προμηθέας και Λαύριο ματσάρουν καλά και λίγες ημέρες μετά από την πρώτη φετινή τους μονομαχία, πάλεψαν ξανά για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Αυτή τη φορά στο τέλος χαμογέλασε η ομάδα της Πάτρας, που βρέθηκε να χάνει με οκτώ (78-86) στο 1:51, αλλά με ηγέτη τον Μιχάλη Λούντζη που σκόραρε κατά ριπάς έκανε την ανατροπή και έφτασε στο τελικό 90-88.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο 7-4 ο Προμηθέας που έχει 5-0 στο γήπεδό του, στο 8-4 το Λαύριο που έχει 3-3 εκτός έδρας. Το σερί των οκτώ νικών της ομάδας του Χρήστου Σερέλη έσπασε, ακόμη κι έτσι όμως το "μικρό" Λαύριο κέρδισε ξανά το χειροκρότημα με τη μαχητικότητά του.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ότι ο Προμηθέας βρέθηκε να χάνει με οκτώ πόντους (86-78) περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά με επιμέρους σκορ 12-2 και ένα καλάθι του Μιχάλη Λούντζη στα έξι δευτερόλεπτα κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη.

Dunk

Την παράδοση που τον θέλει να νικά στην Πάτρα το Λαύριο, διατήρησε σήμερα ο Προμηθέας, ο οποίος με σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο 1,5 λεπτό κατάφερε να γυρίσει από το -8 (80-88) και με 90-88, επικράτησε της αθηναϊκής ομάδας για την 12η αγωνιστική της Βasket League.

Mεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής ήταν ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος σημείωσε τους 8 από τους 10 τελευταίους πόντους της πατρινής ομάδας και ήταν αυτός που την βοήθησε να πανηγυρίσει τη νίκη, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τζέριαν Γκραντ  που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους.

Με αυτή την νίκη η πατρινή ομάδα διέκοψε το σερί 8 νικών που είχε η ομάδα του Σερέλη.

Agb Lavrio

Στο αγωνιστικό  μέρος, ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην 5αδα του Μίλλερ, Γ. Αγραβάνη, Δ. Αγραβάνη,  Αγκμπελίζ και Τζεριαν Γκράντ, με το Λαύριο όμως να μπαίνει πιο δυνατά και με γρήγορο ρυθμό να προηγείται με  6-2. Οι δυο ομάδες  υπέπεσαν σε πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά, η πατρινή ομάδα με 2 συνεχόμενα τρίποντα από Γ. Αγραβάνη  και Ι.Μίλερ, πέρασε μπροστά με 9-8 στο 5΄.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, και με πλουραλισμό στη επίθεση πήραν ένα μικρό προβάδισμα (13-11 και 15-13), όμως το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ ήταν κοντά στο σκορ. Ο Προμηθέας με  πίεση σε όλο το γήπεδο  έκανε σερί 5-0, πήρε προβάδισμα με 20-15 στο 7΄.

viber image 2021 01 23 20 06 22

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με συνεχόμενα τρίποντα -υπαίτιος ο Κάρτερ που έφτασε τους 8 πόντους- καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά με 24-23 στο 9΄ καταλήγοντας στο τέλος του 10λέπτου  το Λαύριο να προηγείται με 26-25. Κορυφαίος για τον Προμηθέα ο Τζέριαν Γκράντ με 12 πόντους και για το Λαύριο ο Κάρτερ με 8 πόντους.

Το 2ο δεκάλεπτο διατήρησε το γρήγορo ρυθμό, με το Λαύριο να μπαίνει πιο «ζεστά» στο παρκέ κάνοντας ενα σερί 5-0, παίρνοντας έτσι ένα προβάδισμα 6 πόντων (31-25) στο 12΄, τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και δεν σημείωσε πόντο για περίπου 3.5 λεπτά.

Η πατρινή ομάδα αντέδρασε με τον coach Γιατρά να ρίχνει στο ματς τον Έβανς, ο οποίος  βοήθησε αμυντικά αλλά και επιθετικά, μειώνοντας έτσι στους 4 πόντους (30-34) στο 15΄.

Lountzis Lavrio

Το Λαύριο απάντησε  με σερί 5-0,  εκμεταλλεύομενο το νέο νεκρό διάστημα των γηπεδούχων, αυξάνοντας έτσι το προβάδισμα στο +8 (31-39)  με τον Προμηθέα να  κυνηγά το σκορ . Με την είσοδο του Τζέριαν Γκράντ τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά για τους γηπεδούχους , η μπάλα  πήγε κάτω από το καλάθι και με τους Ίαν Μίλερ και Δημήτρη Αγραβάνη  ο Προμηθέας βρήκε λύσεις, μειώνοντας έτσι στους 2 πόντους (43-45).

Με 4 βολές - 3 από το φάουλ σε τρίποντο και 1 από τεχνική ποινή- του Τζέριαν Γκράντ στο φινάλε, ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 47-45 στο ημίχρονο.

Στο β΄ ημίχρονο η μάχη συνεχίστηκε, η πατρινή ομάδα με καλή άμυνα,  κατάφερε να κρατήσει μακριά τον μεγάλο κίνδυνο του Λαυρίου, τον Κάρτερ και με σωστές επιλογές στην επίθεση από Μίλερ και Δ.Αγραβάνη, πήρε προβάδισμα με 55-50 στο 34΄.

Το Λαύριο αντέδρασε, με τον Ντέιβις να κάνει ζημιά μειώνοντας σε 55-54 και πήρε προβάδισμα με 56-55 στο 26΄ για να γίνει το παιχνίδι πάλι ντέρμπι.

Ο Αγραβάνης έκανε 4ο φάουλ και πέρασε στο πάγκο  στο 26΄με τον αδερφό του Γιάννη να επιστρέφει στο παρκέ όμως ο Προμηθέας χάρη στον Τζέριαν Γκράντ που έφτασε τους 19 πόντους, πήρε προβάδισμα με 60-58.

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων, ειδικά του Χριστοδούλου πάνω στον Κάρτερ, απέδωσε καρπούς και δεν άφησε το Λαύριο να πλησιάσει μέσα στη ρακέτα, χτίζοντας έτσι  ένα μικρό προβάδισμα (65-59)  όμως στο τέλος δέχτηκε 4 πόντους κλείνοντας έτσι το γ΄ δεκάλεπτο με σκορ 65-63.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Προμηθέας με μπροστάρη τον Τζέριαν Γκραντ, είχε ένα μικρό προβάδισμα (67-65) αλλά το Λαύριο ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Με σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι, πήραν προβάδισμα με 70-67 στο 33΄.

Evans

Η πατρινή ομάδα έχασε τον Δ. Αγραβάνη με 5 φάουλ 6 και 15΄ πριν τη λήξη του αγώνα και αυτό λιγόστεψε τις επιλογές κάτω από τη ρακέτα.

Η πατρινή ομάδα πίεσε σε όλο το γήπεδο, ανάγκασε τον αντίπαλο σε λάθη καταφέρνοντας έτσι να ισοφαρίσει σε 72-72 στο 35΄ και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Ο Προμηθέας είχε κακές επιλογές στην επίθεση, ήταν άστοχος και το Λαύριο έκανε σερί 7-0 παίρνοντας προβάδισμα με 80-72, 2,5 λεπτά πριν το τέλος.

Το Λαύριο ήταν ψύχραιμο στις βολές, κράτησε το προβάδισμα (84-76 στο 38΄) , ενώ ο Προμηθέας με άμυνα σε όλο το γήπεδο προσπάθησε να το υποχρεώσει σε λάθη χωρίς επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 88-80, 80’’ πριν το τέλος όμως η πατρινή ομάδα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη.

Με γκολ-φάουλ του Λούντζη, ο Προμηθεας μείωσε σε 88-83 και με τρίποντο του ίδιου, διαμόρφωσε το σκορ σε 88-86 με 52’’ να απομένουν.  Ακολούθησε λάθος επαναφορά από το Λαύριο στην επόμενη επίθεση και ο Προμηθέας με κάρφωμα του Τζεράι Γκραντ, ισοφάρισε σε 88-88 στα 40’’ πριν το τέλος.

Η καλή άμυνα έφερε βήματα από τον Κοζί και η μπάλα πήγε στους γηπεδούχους, ο ψύχραιμος Λούντζης με νέο δίποντο, έκανε το 90-88 στα 4,7’’ πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση ο Κάρτερ έχασε την μπάλά από τη νέα καλή άμυνα του Προμηθέα ο οποίος πανηγύρισε τη νίκη με 90-88 και παραμείνει σε τροχιά 4αδας.

snto

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6 (3/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (6/6 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αγραβάνης 4 (4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 26 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 14/14 βολές, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίλερ 11 (1/5 τρίποντα), Τζεράι Γκραντ 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή σε 7:43), Χριστοδούλου 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 5, Αθηναίου

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιαλό 16 (4/5 δίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 13 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σάβατς 10 (2), Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

Lountzis12

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/36 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 29/39 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/30 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 22/28 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 24 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (31/1 στις 17:00), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (30/1 στις 17:00).