Επική ανατροπή η Ολυμπιάδα-Ξέμεινε από παίχτες η Παναχαϊκή

Δευτέρα, Δεκέμβριος 10, 2018 - 2:04μμ

Στις νίκες επέστρεψαν οι Πατρινές ομάδες στην 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α2 ανδρών στο βόλεϊ. Μετά από δύο στείρες αγωνιστικές για τις ομάδες μας, η Ολυμπιάδα με επική ανατροπή πέτυχε τη δεύτερη δικιά της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Πατρινές ομάδες συνεχίζουν να αγνοούν το τρίποντο βέβαια, το οποίο κατέκτησε ο Αιγιαλέων στα Μελίσσια επί του ουραγού Φοίβου.

Η επόμενη αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου, περιλαμβάνει τοπικά ντέρμπι και στους δύο ομίλους. Στο 1ο υποόμιλο, ο Αιγιαλέων υποδέχεται την Ολυμπιάδα, ενώ στον 2ο, η ΕΑΠ την Παναχαϊκή.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ  3-2

Οι «πορτοκαλί» του Δαρείου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, αντέδρασαν και πέτυχαν στο τάι μπρέικ την ολική ανατροπή απέναντι στην τρίτη του ομίλου, Καλαμάτα.

Τα σετ: 15-25, 13-25, 25-21, 25-20, 15-11

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.  0-3

Η αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Απόλλωνα δεν χρίζει καμίας αγωνιστικής ανάλυσης, καθώς στην αρχή του πρώτου σετ τραυματίστηκε ο Μαμμάσης, με αποτέλεσμα οι «κοκκινόμαυροι» να μείνουν με 6 παίχτες, χωρίς ούτε μία αλλαγή. Στις τάξεις της Παναχαϊκής μάλιστα υπάρχει μεγάλος προβληματισμός ενόψει της συνέχειας, με δεδομένη και την απουσία του Πατρινού για τουλάχιστον μία αγωνιστική ακόμα.

Τα σετ: 16-25, 17-25, 22-25

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΕΑΠ  3-1

Δύσκολο έργο είχε η ΕΑΠ στη Δραπετσώνα και γνώρισε μία ακόμα καθαρή ήττα. Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν πολύ καλή απόδοση στα πρώτα δύο σετ, αυτό όμως δεν τους έδωσε τίποτα παραπάνω από ένα σετ.

Ο τρόπος δε που χάθηκε το δεύτερο σετ, έριξε την ψυχολογία στους παίχτες του Κορδού και έδωσε φτερά στους γηπεδούχους.

Τα σετ: 23-25, 27-25, 25-14, 25-21.

ΣΦΑΜ ΦΟΙΒΟΣ - ΑΟ ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ  0-3

Τα σετ: 22-25, 24-26, 22-25