Ένα βήμα από το Πανευρωπαϊκό η Εθνική ανδρών

Πέμπτη, Αύγουστος 23, 2018 - 1:03πμ

Με επίθεση φωτιά, ωριμότητα και με τη φωνή 700 και πλέον φίλων της Αλεξανδρούπολης στο «Μ. Παρασκευόπουλος» να την σπρώχνει, η Εθνική νίκησε 3-0 σετ (25-14, 25-18, 25-13) και το Αζερμπαϊτζάν για την 3η αγωνιστική του 7ου ομίλου των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και χωρίς απώλεια σετ (9-0) αναζητά πλέον μαθηματικά και μόνο το εισιτήριο επιστροφής στην τελική φάση του EURO μετά το 2009. Για να φθάσει στο επιβλητικό και άνετο 3-0 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειάστηκε να τρέξει με το απίστευτο 72% αποτελεσματικότητα στην επίθεση αλλά και να έχει σε σούπερ μέρα τους Ζουπάνι (16π., 71% επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτη (82% επ., 2 άσσοι) και Πετρέα (12π., 86% επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ).

Γενικά ήταν μια ακόμη πειστική εμφάνιση για την ομάδα του Ανδρεόπουλου που δεν πιέστηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Αψεγάδιαστο πρώτο σετ για την Εθνική ομάδα η οποία μετά το αρχικό μούδιασμα στο 3-5, πάτησε …γκάζι. Με «ζεστούς» Ζουπάνι και Πετρέα, (από 6 πόντους έκαστος) και τον Φιλίποφ να μοιράζει άριστα, η διαφορά να ανέβηκε στο +3, 12-9.

Ο Πελεκούδας στήθηκε στη γραμμή του σέρβις, χάλασε την υποδοχή του Αζερμπαϊτζάν και με σερί 6-0 (18-9) η Εθνική «καθάρισε» το σετ. Με την αποτελεσματικότητα στην επίθεση να φθάνει στο εκπληκτικό 81% η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφθασε στο επιβλητικό 25-14 σε 22΄.

Υπό τους ήχους του Ζορμπά στο «Μ. Παρασκευόπουλος» η Εθνική με ανεβασμένο Πρωτοψάλτη (5 πόντους) πήρε πανηγυρικά και το δεύτερο σετ. Αν και βρέθηκε να χάνει με 9-8 γρήγορα επέστρεψε στο προβάδισμα με 12-10. Το +2 έμεινε μέχρι το 15-13.

Το σερβίς της Εθνικής δημιούργησε όπως και στο πρώτο σετ πρόβλημα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα η διαφορά με άσσο του Πρωτοψάλτη να φθάσει στο 19-15. Το Αζερμπαϊτζάν έκανε λάθη, ο Ζουπάνι εκμεταλλευόταν την καλή βραδιά του με αποτέλεσμα η «γαλανόλευκη» να φθάνει στο 25-18 εύκολα και ωραία με τους 800 και πλέον φίλους του βόλεϊ να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Στο τρίτο σετ απλά η Εθνική άφησε φαρδιά πλατιά την «γαλανόλευκη» σφραγίδα της στο «Μ. Παρασκευόπουλος». Όπως και στα δύο προηγούμενα σετ πήγε σχεδόν χέρι χέρι στο σκορ με τους αντιπάλους της αλλά όσο πέρναγε η ώρα τόσο ανέβαινε η απόδοσή της και ταυτόχρονα η διαφορά.

Το +10 (21-11) έμελε να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά του ματς με το σετ να κλείνει στο 25-13 και τους διεθνείς να πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου την μεγάλη νίκη που τους ανοίγει διάπλατα το δρόμο για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μετά από 8 στείρα χρόνια.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 16 (15/21 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 12 (6/7 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/15 επ., 83% υπ. - 50% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/17 επ., 2 άσσοι, 82% υπ. - 53% άριστες) / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 50% άριστες), Δαρίδης (λ), Κοκκινάκη.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 5 (5/12 επ., 67% υπ. - 62% άριστες), Ιμπραγκίμοφ 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 5% άριστες), Σαμάντοφ 3 (3/17 επ.), Ομποντνίκοφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Τσεριάκοφ, Μπαράνοφ 2 (2 μπλοκ) / Αλαχβερντίγιεφ (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Σουλεϊμάνοφ 1 (1/2 επ.), Αγκαζάντε 2 (2/3 επ.), Βασιλένκο.

Το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)

Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018

Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)

Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (28-30, 23-25, 25-23, 25-20, 11-15)

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)

Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)

-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

Από τους επτά προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίνονται οι επτά πρώτοι και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι.