Έμεινε από ενέργεια και έχασε εύκολα στο Μονακό ο Προμηθέας

Τετάρτη, Νοέμβριος 13, 2019 - 10:49μμ

Χωρίς ενέργεια εμφανίστηκε ο Προμηθέας Πάτρας στο πριγκηπάτο του Monaco και γνώρισε την ήττα από τους γηπεδούχους Μονεγάσκους με 59-80. Έτσι, ο Προμηθέας υποχώρησε στην 2η θέση του Α΄ Ομίλου του 7DAYS EuroCup, 1 νίκη πίσω από την πρωτοπόρο Virtus Bologna και μία νίκη πάνω από Monaco και MoraBank Andorra, που ισοβαθμούν στην 3η θέση.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Βέβαια, η ομάδα της Πάτρας έχει ήδη πετύχει τον βασικό της στόχο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Top-16 της διοργάνωσης. Ο αγωνιστικός μαραθώνιος συνεχίζεται για τους Αχαιούς, που θα επιστρέψουν αύριο στην Αθήνα για να πετάξουν για Κρήτη, καθώς το Σάββατο 16/11 (15:45) φιλοξενούνται από το Ρέθυμνο Cretan Kings για την EKO Basket League.

7DAYS EuroCup 07123

O Προμηθέας εμφανίστηκε “άδειος” από ενέργεια (μετά την υπερπροσπάθεια για τον Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό) τόσο σωματικά, όσο και ψυχολογικά, με αποτέλεσμα ένα εφιαλτικό 1ο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε 33 πόντους και ευστόχησε μόλις σε 6 βολές.

Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε να χάνει με 12- 0 στο 3΄ και 28-2 στο 8΄30΄΄, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως είχε 0/13 σουτ συνολικά (0/5 δίποντα και 0/8 τρίποντα). Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να παραμένει άστοχος κλείνοντας το ημίχρονο στο -33 (54-21), σουτάροντας, μόλις με 11.5%, με 3/26 σουτ (3/11 δίποντα και 0/15 τρίποντα!).