Έλαμψε με το... καλημέρα ο Κιλπάτρικ

Δευτέρα, Ιανουάριος 14, 2019 - 8:01μμ

Με 20 πόντους (4/7 τρίποντα), εκ των οποίων τους 14 πέτυχε στο πρώτο μέρος, συνδύασε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ο Σον Κιλπάτρικ. Οι «πράσινοι» πάτησαν... γκάζι στην 3η περίοδο, όταν επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ 10-27, και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες (87-62) τη μαχητική έως τότε Κύμη, στη Χαλκίδα.

Εκτός δωδεκάδας άφησε τον ηγέτη του Παναθηναϊκού, Νικ Καλάθη, ο Ρικ Πιτίνο, προκειμένου να τον προφυλάξει ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας την Παρασκευή (18/1) για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε η αυλαία» του πρώτου γύρου στην κανονική περίοδο της Α1, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού είχε αναβληθεί ο αγώνας του με τον Κολοσσό στη Ρόδο.

Η Κύμη που είχε κορυφαίους τους Κρις Όρτον (13π., 10ρ.) και Λιούις ΖεΚουάν (12π.) θα ριχτεί στη μάχη του 2ου γύρου και της... παραμονής με ρεκόρ 2 νίκες - 11 ήττες.

Το +5 (12-17) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, με την οποία ξέφυγε ο Παναθηναϊκός στην 1η περίοδο. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν μεν πολυφωνία στην επίθεση σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά, αλλά στην άμυνα δεν ήταν αυτοί που έπρεπε, με αποτέλεσμα να ισοφαρίζει η Κύμη: Το τρίποντο του Μαραγκού είχε διαμορφώσει το 12-12, για να πάρει τη «σκυτάλη» από τους Χόρτον, Τουντζιαράκη ο ΖεΚουάν.

Με τρίποντο του τελευταίου, μάλιστα, το οποίο ήταν «απάντηση» στο πρώτο καλάθι (με λέι απ) του Σον Κιλπάτρικ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού μετά από 2 άστοχα τρίποντα, διαμορφώθηκε το σκορ της 1ης περιόδου, 18-19. Στη 2η περίοδο ο Αμερικανός ΝΒΑερ ξετύλιξε τις πτυχές του ταλέντου του, σημειώνοντας τους 12 πόντους από τους 27 των «πρασίνων» σε αυτό το διάστημα.

Ο Κιλπάτρικ είχε... ζεσταθεί για τα καλά, ήταν εύστοχος τις επόμενες δύο φορές που επιχείρησε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και, χάρη στη δική του κυρίως παρουσία, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +11 (35-46) στο ημίχρονο. Πάντως, μέχρι το 17ο λεπτό, η ομάδα της Εύβοιας κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ (33-36), κυρίως λόγω της ισορροπίας στα ριμπάουντ (19 - 20 στο α΄ μέρος).

Με τον Όρτον να μετρά 7 πόντους και 5 ριμπάουντ και τους Ουάσινγκτον, Ζεκουάν από 6, η Κύμη δεν επέτρεπε στον αντίπαλό της μια καθολική υπεροχή στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στην 3η περίοδο, όπερ σημαίνει... επιμέρους σκορ, 10-27! Ο Κιλπάτρικ πέτυχε ακόμη 6 πόντους με 4/6 τρίποντα συνολικά, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς, αλλά νωρίτερα οι Τόμας, Λοτζέσκι, Βουγιούκας και Παπαπέτρου είχαν ήδη «εκτοξεύσει» τη διαφορά στους +18 πόντους (41-59) στο 25ο λεπτό. Μάλιστα, με λέι απ του Νίκου Παππά, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και με +28 (43-71), 39΄΄ πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 45-73, μια μη αναστρέψιμη διαφορά για την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν πια το ρυθμό του ανώτερου Παναθηναϊκού και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 18 λάθη (11 οι «πράσινοι») και διαφορά 25 πόντων.

Πάντως, και ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε όσον αφορά στον τομέα των ριμπάουντ, έχοντας μικρή διαφορά από την αντίπαλό του (36 - 41), ενώ και οι δύο ομάδες τα... έσπασαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Συγκεκριμένα, η Κύμη είχε 5/28 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 6/21!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-46, 45-73, 62-87

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Στυλιανού 4, Μητσιμπόνας, Χόρτον 13 (10 ριμπάουντ), Σαγκς 7, Ουάσινγκτον 6, Πουλιανίτης 5 (1), Τσιάρας, Μαραγκός 8 (1), Τουντζιαράκης 3 (1), Γερομιχαλός 2, Μαργέλης 2, ΖεΚουάν 12 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Λοτζέσκι 5 (1), Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 9 (1), Τόμας 8, Γκιστ 4, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 7, Βουγιούκας 9, Λάσμε, Μήτογλου 8, Κιλπάτρικ 20 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα).