Δράση και στην πισίνα, ξανά βουτιά για ΝΟΠ και ΝΕΠ

Παρασκευή, Ιούνιος 26, 2020 - 10:00πμ

Μετά από 3 και περισσότερους μήνες, λόγω των μέτρων καταπολέμησης της πανδημίας για τον κορωνοϊό covid 19, ξεκινάει αύριο (25/6) η Α’ Προκριματική φάση του Παιδικού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης (γενν. 2005).

Στο Παιδικό πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά 47 συνολικά ομάδες, χωρισμένες σε 11 Ομίλους, με πρώτους αγώνες αύριο (25/6) στα κολυμβητήρια “Αντώνης Δημητρόπουλος” του ΑΝΟ Γλυφάδας και Δημοτικό Γέρακα (Α’ Όμιλος Αττικής).

Προπονητής στον ΝΟΠ είναι ο Κώστας Σακκαλής που δήλωσε: Δυστυχώς, όλο αυτό το διάστημα μας βγήκαν λόγω ατυχίας και ορισμένοι τραυματισμοί παικτών μας, ωστόσο βάσει χρονοδιαγράμματος θα τους έχουμε ξεπεράσει μέχρι να αρχίσει το Πανελλήνιο. Θέλουμε να περάσουμε αρχικά την Α' Φάση και στη συνέχεια να δούμε τι θα καταφέρουμε. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα παιδιά και είμαστε πανέτοιμοι»!

Προπονητής στη ΝΕΠ είναι ο Θανάσης Κοντάκος, ο οποίος δήλωσε τα εξής για την επανέναρξη της δράσης: «Ο στόχος μας είναι να περάσουμε στη β΄ φάση, μιας και μειώθηκαν σε 3 από 4 οι φάσεις του πρωταθλήματος εξαιτίας του κορωνοϊού. Θέλουμε να αποκτήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες». Ο Θ. Κοντάκος θα έχει στη διάθεσή του τους εξής πολίστες: Χάρης Δαγρές, Δημήτρης Ζαγκρέμπας, Νίκος Μπάζιος, Νικηφόρος Δομετίου, Βασίλης Δημορρηγόπουλος, Αλέξανδρος Καλαμάς, Νάσος Κρεμανταλάς, Παντελής Κοτζαμπάσης, Αγγελος Τρίχας, Θησέας Σαματάς, Νίκος Κοτσίδης, Αλέξης Γιώτης, Ευφραίμ Χατζημιχαήλ, Σπύρος Γκοτσοπουλος, Αντώνης Γενάτος, Σταύρος Παπαδόπουλος, Ηλίας Τρίγγος, Φίλιππος Αντίοχος, Μάριος Σαλπόγλου.

Οι 11 Όμιλοι:

1. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (“Αντώνης Δημητρόπουλος” & Δημοτικό Γέρακα, & Δημοτικό Πετρούπολης): Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΑΝΟ Αργυρούπολης, Νηρέας Γέρακα, ΑΟ Πετρούπολης

2. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δημοτικό Ιλίσιο): Ολυμπιακός, Απόλλων Σμύρνης, ΣΚ Ροή, Ηλυσιακός

3. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δημοτικό Νέας Σμύρνης): Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΟ Καστέλας, ΝΟ Βουλιαγμένης

4. Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δημοτικό Περιστέρι): ΠΕΚΕ Βροντάδου, Υδραϊκός, ΓΣ Περιστερίου, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

5. Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δημοτικό Ηλιούπολης): Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΓΣ Ηλιούπολης, Νηρέας Χαλανδρίου, Μίλων

6. ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Δημοτικό Νίκαιας): ΝΟ Χίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΕ Κερατσινίου, Άρης Νίκαιας, Ιωνικός Νίκαιας

7. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ποσειδώνιο): Άρης Θεσσαλονίκης, Ποσειδών Ορεστειάδας, ΟΦΘ, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος

8. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (“Αντώνης Πεπανός”): ΝΟ Καλαμάτας, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Πατρών

9. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Εθνικό Βόλου): ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, Νίκη Βόλου

10. ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Εθνικό Χανίων): ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΝΟ Αγίου Νικολάου

11. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Δημοτικό Λάρισας): Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Λάρισας, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΕ Λάρισας, ΚΕ Κοζάνης

Υποστήριξη: SilkTech