«Διπλό» πρωταθλήτριας της ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ

Τρίτη, Δεκέμβριος 11, 2018 - 10:35μμ

Τεράστιο «διπλό» και κορυφή για την ΑΕΚ στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του Γ' ομίλου στην Ιερουσαλήμ. Η Ένωση πέρασε νικηφόρα με 83-70 από την έδρα της Χάποελ, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League, αυξάνοντας σε 7-1 το ρεκόρ της και δίνοντας τέλος στη... συγκατοίκηση στην πρώτη θέση του ομίλου με την ομάδα του Όντετ Κάτας (6-2).

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε στο Ισραήλ την αποφασιστικότητα, τη συγκέντρωση και τον επιθετικό πλουραλισμό της πληρώνοντας με το ίδιο... νόμισμα την Χάποελ και καλύπτοντας τη διαφορά των 4 πόντων (75-79) που είχε ηττηθεί στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

MVP της πρωταθλήτριας του Basketball Champions League o Μάλκολμ Γκρίφιν, με τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 25 πόντους (8/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Με τους «κιτρινόμαυρους» να δίνουν ρεσιτάλ ευστοχίας, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το... καλημέρα σε μειονεκτική θέση και το 8ο λεπτό βρήκε την ΑΕΚ στο +16 (13-29)! Η Χάποελ, πάντως έβγαλε αντίδραση, ενεργοποίησε την άμυνα και απαντώντας με σερί 9-0 μείωσε σε 22-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ισραηλινοί δεν κατέβασαν ταχύτητα, στο 13΄ βρέθηκαν στο -5 (27-32), στο 14΄ στο -1 (31-32), ενώ ένα λεπτό αργότερα προσπέρασαν με 34-32. Ωστόσο, οι φωνές του Μπάνκι ενεργοποίησαν και πάλι τον Γκρίφιν, ο οποίος με δύο κομβικά τρίποντα έγραψε το 43-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο, η άμυνα έκανε τη δουλειά της και με σερί 0-8 ξέφυγε με +13 (43-56), κρατώντας χωρίς σκορ τους γηπεδούχους για περίπου έξι λεπτά. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 13-5 μείωσαν και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 30΄ (56-61).

Με τον Γκρίφιν, όμως, να έχει βρει ρυθμό και την «κιτρινόμαυρη» άμυνα να πιάνει και πάλι δουλειά, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 14 (2), Μπλατ 9 (2),Φελντέιν 16 (2), Μπάτλερ 1, Τόμας 13, Οχαγιόν 3, Ελιάου 4, Όουενς 2, Στούντεμαϊρ 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (3), Χάντερ 16, Σαντ-Ρος 13 (2), Σάκοτα 12 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Ματσιούλις 8, Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Τσαλμπούρης.