Διπλό και ιστορική πρόκριση του Προμηθέα στην Πυλαία

Τετάρτη, Μάιος 22, 2019 - 8:01μμ

Μια -ακόμα- ιστορική επιτυχία πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 76-68 μέσα στην PAOK Sports Arena και με 2-0 νίκες σφράγισε την 2η συνεχόμενη πρόκρισή του στα ημιτελικά της Betshop.gr Basket League, κάτι που επιτυγχάνεται για 1η φορά από μία επαρχιακή ομάδα.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν μέτρια για 3 δεκάλεπτα, αλλά τελικά «καθάρισε» την νίκη-πρόκριση στην τελευταία περίοδο, απέναντι στον «λαβωμένο» ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε με 9 συνολικά αθλητές (6 επαγγελματίες και 3 εφήβους).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

H πρώτη περίοδο ήταν αρκετά αμφίρροπη με αρκετά γρήγορο ρυθμό και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (7 συνολικά) και τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι μ’ ένα καλάθι (19-17).

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα και στην 2η περίοδο, χωρίς, όμως, να μπορεί ν’ αποσπαστεί στο σκορ, απέναντι σ’ ένα μέτριο Προμηθέα που σούταρε κάτω από 39% (με 10/23 δίποντα και 4/13 τρίποντα) και παρουσιάστηκε κάπως «χαλαρός» στην άμυνα.

Σημαντική η διαφορά των 2 ομάδων στις βολές (11/12 ο ΠΑΟΚ και μόλις 3/8 οι φιλοξενούμενοι), που σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 37-35 στο 1ο ημίχρονο, παρά τα 10 επιθετικά ριμπάουντ των Πατρινών.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Γκος (12 πόντοι, 2κλ.), Μαργαρίτης (11 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Τζέφερσον με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ (αλλά και 3 φάουλ από τις αρχές του 2ου δεκαλέπτου). Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Λιποβι με 9 πόντους (3/3 δίποντα) και 4 ριμπάουντ.

O Προμηθέας φάνηκε πως μπήκε αποφασισμένος να παίξει δυνατή άμυνα και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού στην επανάληψη και με σερί 7-0 (με 4 πόντους του Έλλις και τρίποντο του Λίποβι) προηγήθηκε με 5 (37-42) στο 23΄.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να δέχονται μόλις 2 καλάθια στα πρώτα 7 λεπτά του 2ου ημιχρόνου και να διατηρούν προβάδισμα 5 πόντων (41-46 στο 27΄ και 43-48 στο 28΄).

Όμως, ο ΠΑΟΚ μ’ ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου μείωσε στον πόντο (47-48 στο 29΄15΄΄) και με τρίποντο του Τσόχλα στην εκπνοή (το 1ο εύστοχο μετά από 15 αποτυχημένες προσπάθειες) ξαναπήρε το προβάδισμα με 50-48.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35 (ημιχ.), 50-48, 68-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Μαργαρίτης 11 (9ρ.), Τέπιτς 4 (6 ρ., 4ασ.), Γκος 17 (1), Τζέφερσον 18 (13ρ.), Τσόχλας 11 (1), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1τρ., 5ρ. 4ασ), Γκίκας 10 (2τρ., 5 ασ.), Λίποβι 12 (2τρ., 5ρ.), Έλλις 8 (7ρ.), Μπράουν 4, Σαλούστρος 12 (7ρ.), Κατσίβελης 3 (1τρ., 5ρ.), Τσαϊρέλης, Μέιερ, Χολ 5 (1τρ., 5ασ.), Παρκς 7 (10ρ.).