Δεύτερη νίκη για την παιδική ομάδα του Προμηθέα

Σάββατο, Ιούνιος 23, 2018 - 11:45μμ
promitheasbc.gr

Την δεύτερη νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων κατέκτησε ο Προμηθέας, που επικράτησε με 86-70 του Ηρακλείου ΟΑΑ και την Κυριακή στη 1:30 το μεσημέρι, θα διεκδικήσει, στο κλειστό ΔΑΚ Αγρινίου, το μετάλλιο απέναντι στην πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης ΔΕΚΑ, που νίκησε σήμερα τον Παναθηναϊκό με 73-64. Ας δούμε, λίγο, αναλυτικά πώς έχει η κατάσταση για τα μετάλλια.

Αύριο στις 11:30 αγωνίζονται ο Πανιώνιος με τον Παναθηναϊκό. Σε περίπτωση νίκης του Παναθηναϊκού (που δεν του αρκεί η νίκη για την πρωτιά, αφού θέλει το +16 ή ήττα της ΔΕΚΑ) ο Πρoμηθέας χρειάζεται απλή νίκη απέναντι στην ΔΕΚΑ, αφού οι 2 ομάδες θα ισοβαθμήσουν στην 3η θέση με 3 νίκες και 2 ήττες και οι Πατρινοί θα έχουν επικρατήσει στον μεταξύ τους αγώνα. Σε περίπτωση νίκης του Πανιωνίου, τότε ο Προμηθέας ελπίζει σε τριπλή ισοβαθμία με Παναθηναϊκό και ΔΕΚΑ. Σε αυτή την περίπτωση ο Προμηθέας χρειάζεται νίκη με +7 πόντους για την 3η θέση, ενώ σε περίπτωση νίκης με 9 πόντους θα κερδίσει την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη δεν έπιασε μεγάλη απόδοση, αλλά έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, ενώ ο προπονητής του Προμηθέα είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του, δίνοντας ανάσες στους βασικούς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Καφέζας άγγιξε (σε 29 λεπτά συμμετοχής) το triple-double με 19 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μαντζούκας πέτυχε το 4ο double-double στο Τουρνουά με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ χαλαρά στον αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ανδρέας Κεσαπίδης να πάρει το 1ο του time-out μόλις στο 3΄, αφού το Ηράκλειο προηγήθηκε με 7-4.

Οι Πατρινοί απάντησαν άμεσα μ' ένα 4-0 για να περάσουν μπροστά με 8-7 στο επόμενο λεπτό και η 1η περίοδος κύλησε με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, και το Ηράκλειο να προηγείται με τρίποντο στην εκπνοή μ' ένα καλάθι (22-20) του Προμηθέα, που ήταν μέτριος στην άμυνα και υπέπεσε σε 7 λάθη στο 1ο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7 στο 14΄ (24-31), αλλά η ομάδα της Κρήτης παρέμενε κοντά στο σκορ μειώνοντας στους 3 (33-36) τρεισήμισι λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη, που στο 2ο δεκάλεπτο βελτίωσε την άμυνά της και παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη, αφού υπέπεσε μόλις σ' ένα λάθος, ενώ έλεγξε απόλυτα και τα ριμπάουντ (24-14 υπέρ των Πατρινών), έκλεισε δυνατά το ημίχρονο και πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (36-46)

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, αφού ο Προμηθέας φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι διατηρώντας σταθερά μια διαφορά γύρω στους 15 πόντους, ενώ, παράλληλα, όπως αναφέραμε και στην εισαγωγή, ο Ανδρέας Κεσαπίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, πλην του τραυματία Μοίραλη. Ο Προμηθέας, με το 2ο σερί ροζ φύλλο, "κλείδωσε" την 4η θέση και θα διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί, αύριο απέναντι στην ΔΕΚΑ.

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κεσαπίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Πετύχαμε τη δεύτερή μας νίκη στη διοργάνωση και πάμε αύριο να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Κερδίσαμε σημαντικές εμπειρίες από τη συμμετοχή μας που θα μας χρησιμεύσουν για το μέλλον».

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-46 (ημιχ.), 52-67, 70-86.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ (Πινακουλάκης): Ηλιάκης 3, Περαντωνάκης 3, Βαμβουκάκης 18 (2), Ματθαιάκης 4, Βασιλάκης 10 (2τρ., 7ρ.), Ινιωτάκης 2, Γκίζης 6 (4ασ.), Νταής, Βογιατζάκης, Κουκιαδάκης 15 (2), Κουνετάκης, Καψάλης 9 (1).

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 4, Νεόφυτος 2 (4ασ.), Καρυδάκης 6, Καφέζας 19 (1τρ., 11ασ., 7ρ.), Μαντζούκας 32 (2τρ., 10ρ.), Μαντίκος 4, Παγανιάς, Μαράτος 14 (6ρ., 3κλ.), Γοργότσης Π. 5, Γοργότσης N., Λάγιος.