Δεν μπόρεσε ο Προμηθέας, ήττα 102-72 από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, Ιούνιος 1, 2022 - 9:13μμ
Το πάλεψε για διαστήματα αλλά...

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας, ωστόσο στη συνέχεια πάτησε γκάζι και με όπλο του την άμυνα έφυγε νικητής από την Πάτρα (102-72) και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Stoiximan Basket League. Πλέον οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται μόλις μία νίκη για την πρόκρισή τους στους τελικούς και αυτό θα επιδιώξουν να κάνουν το Σάββατο (4/6, 20:00, ΕΡΤ3) στο ΣΕΦ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τόσο από το δίποντο όσο και από το τρίποντο, την ώρα που η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 35 πόντους. Ο Προμηθέας έχασε την επαφή με το σκορ και βρέθηκε να κυνηγάει μεγάλες διαφορές από το δεύτερο μισό και μετά. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Χασάν Μαρτιν είχε 17 πόντους. Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Φόστερ με 19 πόντους.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που πήγε χαμηλά στο σκορ, οι δύο ομάδες χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να βρουν ρυθμό. Μετά από το αρχικό 5-0 του Προμηθέα, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους με τον Σάσα Βεζένκοβ και αργότερα με τον Χασάν Μάρτιν, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το +2 του Ολυμπιακού.
Η είσοδος του Κουίνσι Έισι στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός έκανε την διαφορά στο παρκέ για τους ερυθρόλευκους, ενώ ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα λέι απ του Ντόρσεϊ έφεραν τη διαφορά στο +6 για τους ερυθρόλευκους. Έκτοτε ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (26-38) και κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ.
Με όπλο του την άμυνα από τέλη του πρώτου μισού, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα απέναντι στους πατρινούς και πήγε τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα.

Ένα σερί 9-0 έδωσε στους παίκτες του Μπαρτζώκα αυτοπεποίθηση και πήρε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά, με τους παίκτες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση μέσω αυτής και να "καθαρίζουν" ουσιαστικά το παιχνίδι. Τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να μην ρίχνει τον ρυθμό και να φτάνει με ευκολία στο 2-0.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τζιοπάνος, Τσιμπούρης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102

Το πρόγραμμα της ημιτελικής σειράς ανάμεσα στις δύο ομάδες
1ος αγώνας: Ολυμπιακός - Προμηθέας 116-73
2ος αγώνας: Προμηθέας - Ολυμπιακός 72-102
3ος αγώνας: Ολυμπιακός - Προμηθέας (4/6, 20:00, ΕΡΤ3)
4ος αγώνας (*αν χρειαστεί): Προμηθέας - Ολυμπιακός (6/6, 20:00, ΕΡΤ3)
5ος αγώνας (*αν χρειαστεί): Ολυμπιακός - Προμηθέας (9/6, 19:30, ΕΡΤ3)
* Θυμίζουμε πως η σειρά κρίνεται στις τρεις (3) νίκες

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ: 20:00 Ολυμπιακός - Προμηθέας Πάτρας (ΕΡΤ3) - Διαιτητές: Κορομηλάς-Κάρδαρης-Σταματόπουλος

ΔΕΥΤΕΡΑ 6/6 20:00 Προμηθέας - Ολυμπιακός (ΕΡΤ3) αν χρειαστεί

ΠΕΜΠΤΗ 9/6 19:30 Ολυμπιακός - Προμηθέας (ΕΡΤ3) αν χρειαστει