Δεν είχε λύσεις ο Προμηθέας και έχασε 81-77 στην ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, Δεκέμβριος 4, 2021 - 9:55μμ
Πίσω στο σκορ διαρκώς

Ήταν το ντέρμπι της ημέρας, το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και πράγματι δικαίωσε όσους περίμεναν σκληρή μάχη. ΑΕΚ και Προμηθέας την έδωσαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν την νίκη (81-77) με τον Μπράιαν Ανγκόλα σε εκπληκτική κατάσταση.

Στο 5-4 η ΑΕΚ (3-1 εντός και 2-3 εκτός έδρας), στο 6-3 ο Προμηθέας (3-1 εντός και 3-2 εκτός έδρας) που σπατάλησε τις ευκαιρίες του στο φινάλε για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια θετική εμφάνιση. Σε αυτό το επίπεδο, βέβαια, δεν προσφέρουν κάτι οι καλές εμφανίσεις και στην ΑΕΚ θα είναι σίγουρα ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα.

Οι Πατρινοί δεν εκμεταλλεύθηκαν τα 19 περισσότερα ριμπάουντ, ούτε τους 38 πόντους στην ρακέτα, ούτε τους 24 από δεύτερες ευκαιρίες, ούτε καν τα δέκα λάθη τους. Έκλεισαν τον αγώνα με 8/29 τρίποντα, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει με σπουδαίο τρόπο τον Κέντρικ Ρέι και να φτάνει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Με εξαιρετική αποτελεσματικότητα μπήκαν στο ματς ΑΕΚ και Προμηθέας, σε έναν αγώνα με ένταση, με γκρίνια, με δυνατές μονομαχίες και με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο (25-22) με 7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα και τέσσερις ασίστ για δύο λάθη.

Ο Προμηθέας έπαιζε περισσότερο κοντά στο καλάθι, προσπαθούσε να πληγώσει τους γηπεδούχους με τον Τζεράι Γκραντ, είχε μόλις ένα λάθος στο δεκάλεπτο, όμως δέχθηκε ένα σερί 10-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -9 (41-32), διαφορά που διατηρήθηκε έως το ημίχρονο καθώς η επίθεση της ΑΕΚ πετούσε φωτιές.
Με 61% στο δίποντο, 50% στο τρίποντο και μόλις τρία λάθη, με τον Ανγκόλα στους 17 και τον Κολόμ στους 16 πόντους, οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο, την ώρα που ο Προμηθέας είχε μόλις 2/8 τρίποντα, αλλά και μόνο τέσσερα λάθη.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα που δεν κεφαλαιοποίησε, ο Γιαννόπουλος απάντησε σε τρίποντο του Φλιώνη για να κρατήσει τον Προμηθέα κοντά (64-60), ο Ρέι μείωσε ακόμη περισσότερο (64-63), όμως ο Πετρόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο με την βοήθεια του ταμπλό για να πάμε σε φινάλε-θρίλερ.

Ένα σουτ του Αϊζάια Μάιλς (70-69 στο 33') απαντήθηκε αμέσως από τον Ανγκόλα (73-69 στο 34'), με το άγχος να κυριεύει τις δύο ομάδες προς τα τέλη της αναμέτρησης. Ένα ανοιχτό τρίποντο του Φλιώνη έδειξε να γέρνει την ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ (79-74 στο 38'), καθώς ο Προμηθέας είχε τις ευκαιρίες του, αλλά πρώτα ο Σβαρτς έκανε βήματα και στη συνέχεια ο Ρέι άσχημο σουτ για να σκοράρει ο Χάμερ για το 81-77 που έκρινε τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 52-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανγκόλα 26 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ), Βαουλέτ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (3/9 σουτ), Σβαρτς, Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/31 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 13/17 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/47 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 9/10 βολές, 54 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 24 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 10η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί το Λαύριο. Και οι δύο αγώνες θα γίνουν το Σάββατο 11 Δεκεμβρίου στις 17:00.