Δεληκώστας: "Ο Νίκος Ρουμελιώτης ακόμη και στα 40 είναι παράδειγμα για τους νέους"

Παρασκευή, Οκτώβριος 5, 2018 - 9:17μμ

O Nίκος Ρουμελιώτης ξεκίνησε με ήττα με 3-1 σετ από τον Φοίνικα Σύρου τις υποχρεώσεις του με τη φανέλα του Παμβοχαϊκού, στον πρώτο αγώνα της πρώτης ημέρας του Β΄ομίλου στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Πατρινός διαγώνιος κέρδισε 9 πόντους, είχε 1 άσο και 2 μπλοκ.

Μετά το τέλος του αγώνα οπροπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας αναφέρθηκε στον Νίκο Ρουμελιώτη, λέγοντας: «Πιστεύαμε ότι ο Παλέντζας αυτή την περίοδο θα ήταν καλά, αλλά δυστυχώς δεν ήταν και αποφασίσαμε να πάρουμε τον Νίκο Ρουμελιώτη.Ο Ρουμελιώτης είναι σπουδαίος παίκτης και ένας από τους καλύτερους Έλληνες.

Ακόμη και στα 40 είναι παράδειγμα για τους νέους που έχουμε αρκετούς στην ομάδα γιατί δείχνει πως μπορεί να παίξεις σε αρκετά καλό επίπεδο ακόμη και σε μεγάλη ηλικία. Είχαμε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ-άμυνα, ενώ στην υποδοχή ίσως και να μην το περιμέναμε.

Είναι καλό που γίνονται αυτά τα παιχνίδια πριν το πρωτάθλημα γιατί μας δίνουν χρήσιμα συμπεράσματα. Η Σύρος ήταν καλύτερη και πιστεύω θα πρωταγωνιστήσει τη φετινή σεζόν».