Bαριά ήττα για τον Προμηθέα από τον ΠΑΟΚ - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σάββατο, Οκτώβριος 20, 2018 - 8:23μμ
eurokinissi.gr

Ο Προμηθέας γνώρισε στην Πυλαία τη δεύτερη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League με 81-56 από τον ΠΑΟΚ, για την 3η αγωνιστική. Η πατρινή ομάδα βρέθηκε σε κακή μέρα χωρίς να μπορεί να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση κόντρα σε ένα καλά διαβασμένο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκε νευρική, άστοχη, χωρίς συγκέντρωση και δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε κι έφτασε στους 25 πόντους και το τελικό 81-56.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Οι 2 ομάδες, επηρεασμένες ίσως, από την κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, μπήκαν πολύ νευρικές στο παιχνίδι και παρουσιάστηκαν πολύ άστοχες και με αρκετά λάθη. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 4-3, με τον ΠΑΟΚ να έχει 1/6 εντός πεδιάς και 5 λάθη και τον Προμηθέα να έχει ευστοχήσει μόλις σε 1/10 σουτ. Τρεις σερί εύστοχες επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (11-3 στο 6΄30΄΄), που έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενη με 10 (21-11). Αξίζει να σημειώσουμε πως ο ΠΑΟΚ επικράτησε πλήρως στα ριμπάουντ (16-6 με 6 επιθετικά), ενώ οι Πατρινοί έκλεισαν το δεκάλεπτο με 2/13 δίποντα!

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο 2ο δεκάλεπτο, με τις 2 ομάδες να παραμένουν νευρικές και να σκοράρουν συνολικά μόλις 10 πόντους στο 1ο πεντάλεπτο (25-17 στο 15΄). Ένα καλάθι και φάουλ του Έλις και το 1ο εύστοχο τρίποντο του Προμηθέα από τον Μπράουν έφερε τη διαφορά στο καλάθι (25-23 στο 16΄), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με 3 τρίποντα και επιμέρους σκορ 15-5 για να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 12 πόντων (40-28). Η ομάδα της Πάτρας είχε 6/20 δίποντα και 2/10 τρίποντα, υστερώντας στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες, με μόνη «όαση» τους πόντους στον αιφνιδιασμό (10-2).

Ο Προμηθέας προσπάθησε ν’ αντιδράσει στην επανάληψη και με μίνι σερί 6-0 μείωσε στους 6 (45-39 στο 24΄), αλλά υπέπεσε, στη συνέχεια, σε μία σειρά λαθών (είχε 8 στην 3η περίοδο, ενώ όλο το 1ο ημίχρονο είχε κάνει 6). Παράλληλα, έχασε και συνεχόμενα λέι-απ, αχρηστεύοντας προσπάθειες για αιφνιδιασμό, αλλά και κάποια ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα να μείνει 5 λεπτά χωρίς πόντο και ο ΠΑΟΚ ν’ απαντήσει με δικό του σερί 8-0, φτάνοντας την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (53-39 στο 29΄). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +15 (57-42) και το έργο της ομάδας του Μάκη Γιατρά να φαντάζει πολύ δύσκολο.

pro1819 bl03122

Πραγματικά, τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί και ν’ αυξάνει τη διαφορά , που στο τέλος εκτοξεύτηκε στο +25, με το τελικό 81-56 να σφραγίζει τις προσπάθειες των 2 ομάδων

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-28 (ημιχ.), 57-42, 81-56.

pro1819 bl03121

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (3), Σχίζας 2, Χάτσερ 15 (2τρ., 7ασ.), Γκος 7 (1), Μορέιρα 5, Ζάρας 10 (2), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 6 (9ρ.) , Αθηναίου 14 (4), Γκάρετ 4 (11ρ.), Τόπιτς.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Γκίκας 2 (5ασ.), Μέγιερ 3, Λίποβι (6ρ.), Παρκς 4, Σαλούστρος 3, Τσαϊρέλης 12, Γερομιχαλός 2, Χολ, Έλις 7 (6ρ.), Μπράουν 20 (4), Μαντζούκας.