Άρεσε επιθετικά, προβλημάτισε αμυντικά η Παναχαϊκή στο ντεμπούτο του Παπαδόπουλου

Κυριακή, Οκτώβριος 25, 2020 - 5:38μμ

Στις φιλικές νίκες επέστρεψε η Παναχαϊκή στην ανεπίσημη επιστροφή του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο της. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 4-2 στο φινάλε του Αίαντα της Γ’ Εθνικής στο Δημοτικό Στάδιο της Γαστούνης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Σε ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο είχε εντυπωσιακά γκολ και πλούσιο θέαμα, το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου πέτυχε για πρώτη φορά φέτος τέσσερα τέρματα, «ξεμπούκωσε» επιθετικά αλλά προβλημάτισε με τη διαχείριση που είχε στην αναμέτρηση όταν προηγήθηκε με διαφορά δύο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ισοφαρίστηκε από τους γηπεδούχους, παρότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο καατηγορίες.

Τις δικές του δοκιμές έκανε στο ντεμπούτο του ο Νίκος Παπαδόπουλος που διατήρησε τον βασικό κορμό του προκατόχου του και με διάφορες αλλαγές προσπάθησε να καλύψει τις αρκετές απουσίες που του παρουσιάστηκαν.

Όλο το 90λεπτο έβγαλαν τα δύο στόπερ ελλείψει εναλακτικών επιλογών, ενώ εξαιρετικά δραστήριου εμφανίστηκαν οι δύο ξένοι της ομάδας Τσερούτι και Μπάτροβιτς, από τους οποίους κόσμος και διοίκηση περιμένει πολύ περισσότερα από το νωθρό τους ξεκίνημα στα «κοκκινόμαυρα».

Το φιλμ του αγώνα

2′ Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση. Μακρινό σουτ του Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή) μπλόκαρε εύκολα ο Αντωνόπουλος

3′ Απαντάει ο Αίαντας. Ωραίο μακρινό σουτ του Σταθάτου, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

7′ Τριπλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Σουτ στα σώματα και τελικός αποδέκτης ο Ανάκογλου που σούταρε ψηλά

19′ Φαλτσαριστό σουτ του Ανάκογλου από φάση διαρκείας της Παναχαϊκής στα καρέ της Γαστούνης, η μπάλα λίγο άουτ

23′ Σουτ του Πάνου, μπλοκάρει με δυσκολία ο Αντωνόπουλος. Όμορφοι συνδυασμοί από την Παναχαϊκή στο χώρο της μεσοεπιθετικής γραμμής

28′ Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Ο Μασούρας εκτελεί το κόρνερ από δεξιά, ο Λαρρέα έπιασε εντελώς αφύλαχτος την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ

36′ Φάουλ από πολύ καλό σημείο με τον Σταθάτο (Αίαντας). Η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και πήγε κόρνερ

39′ Νέα καλή φάση με τον Σταθάτο. Ο επιθετικός της Γαστούνης έφυγε στην κόντρα αλλά υπό πολύ καλές προυποθέσεις, σούταρε συρτά άουτ

42′ Δυνατό σουτ του Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή) έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στα σώματα και εξοστρακίστηκε

43′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Ο Κουσκουνάς ανοίγει το σκορ, με πλασέ σε κενή εστία από ριμπάουντ σε απόκρουση του Αντωνόπουλου σε πολύ δυνατό σουτ του Μουστακόπουλου

46′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή σε 20 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος! Ο Μπάτροβιτς έβγαλε μπαλιά τρύπα στον Κουσκουνά, που γύρισε στη μικρή περιοχή στον Σκεπετάρη ο οποίος με πλασέ σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της Παναχαϊκής

47′ Μεγάλη φάση με τον Αργυρόπουλο. Ο αρχηγός της Παναχαϊκής στο δεύτερο μέρος έκλεψε, και μπήκε κάθετα στην περιοχή, νικήθηκε όμως από τον Αντωνόπουλο σε τετ α τετ

50′ Νέα μεγάλη στιγμή για την Παναχαϊκή. Ο Σκεπετάρης έσκαψε στον Τσερρούτι ο οποίος σούταρε στα σώματα

51′ Δυνατό σουτ του Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή) η μπάλα λίγο έξω. Κάπου βρήκε και πάει κόρνερ το μονοκόμματο σουτ του Μαυροβούνιου

59′ Εκπληκτικό γκολ για τον Αίαντα! Ο Κάρδαρης εκτέλεσε (!) τον Μένκα με δυνατό αριστερό σουτ από φάουλ έξω από την περιοχή, στο παραθυράκι του τερματοφύλακα της Παναχαϊκής!

61′ Τρομερό τρίγωνο για την Παναχαϊκή Ο Σκεπετάρης ήταν ο τελικός αποδέκτης του συνδυασμού του Αργυρόπουλου με τον Μπάτροβιτς, αλλά το δυνατό σουτ του με το αριστερό, κόβει με προβολή ο Βατσής

67′ Δοκάρι για τον Αίαντα! Μακρινό σουτ του Βράπη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μένκα

69′ Πολύ καλό ψιλοκρεμαστό σουτ του Πάνου (Παναχαϊκή). Η μπάλα ελάχιστα πάνω από το τέρμα του Αντωνόπουλου

73′ Εξαιρετική κάθετη του Κόκα στον Σκεπετάρη (Παναχαϊκή), βγαίνει και προλαβαίνει στο... τσακ ο Αντωνόπουλος

73′ Ισοφαρίζει ο Αίαντας. Ο Βράπη με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά νικάει τον Μένκα από σέντρα του Βασιλικόπουλου

78′ Ατομική ενέργεια, από αριστερά και σουτ του Τσερούτι (Παναχαϊκή), μπλοκάρει ο Μανουσιάδης

83’ Κεφαλιά του Λαρρέα (Παναχαϊκή) από κόρνερ του Τσερούτι (από αριστερά) η μπάλα έξω

87′ Τρομερό ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσερούτι από πολύ δεξιά, κρεμάει τον Μανουσιάδη δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Παναχαϊκή

89′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Και πάλι ο Κουσκουνάς, με το κεφάλι αυτή τη φορά, μετά από κλέψιμο και σέντρα του Μπελεζάκη από δεξιά

Διαιτητής: Βαγγέλης Σαφαρίκας (Αχαΐας)

Βοηθοί: Αλεξία Σταθοπούλου, Γιάννης Παπαδιονυσίου (Αχαΐας)

Κάρτες: - / 54’ Πάνος

Γκολ: 59’ Κάρδαρης, 73’ Βράπη / 43’, 89’ Κουσκουνάς, 46’ Σκεπετάρης, 87’ Τσερούτι

Αίας Γαστούνης (Θ. Ανδριόπουλος): Αντωνόπουλος (75’ Μανουσιάδης), Μπουζούρης, Βασιλικόπουλος, Βατσής, Παπαχριστόπουλος, Τσακοπιάκος, Σταθάτος ©, Γκρίλλας (79’ Μπαρδούσης), Κουλούρης (75’ Χριστοφοράτος), Μπουρούκη (63’ Βράπη), Κάρδαρης (65’ Δούλος).

Παναχαϊκή (Ν. Παπαδόπουλος): Σούλης (46’ Μένκα), Πάνος (74’ Μπελεζάκης), Πατάπης, Λαρρέα, Σταμόπουλος © (46’ Αποστολόπουλος), Ανάκογλου (46’ Αργυρόπουλος, 70’ Κόκας), Μουστακόπουλος (46’ Μπρους), Γιούσης (46’ Σκεπετάρης), Μπάτροβιτς (74’ Παπαδόπουλος), Μασούρας (46’ Τσερούτι), Κουσκουνάς.