Ανώτερος ο Προμηθέας 84-71 την Ιταλική Τρέντο (φωτό)

Πέμπτη, Ιανουάριος 12, 2023 - 12:00πμ
Πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη

Νικηφόρο ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Προμηθέα για το 2023. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 84-71 της Τρέντο, στο πλαίσιο αναμέτρησης για τη 10η αγωνιστική του EuroCup και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-4, ρίχνοντας τους Ιταλούς στο 2-8.

Ο Κοντίτ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουλμπόκα με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο νεοφερμένος Τόμασον με 12 πόντους είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο για τους νικητές.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (20-10) στο 8ο λεπτό, ωστόσο, η Τρέντο, επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό κατάφερε να προσπεράσει με 5 πόντους (31-36) στο 17'. Αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 14-2 μέχρι την ανάπαυλα, διαμορφώνοντας το σκορ σε 45-38 (20').

Οι Ιταλοί μπήκαν στην τρίτη περίοδο με σερί 7-0 για να φέρουν το ματς στα ίσια (45-45) σκορ 23', όμως οι Πατρινοί βρήκαν ξανά ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Κοντίτ, Μουράτο και Σίμπσον εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51, 28'30"). Η ομάδα του Χριστόπουλου δεν γύρισε να κοιτάξει ξανά πίσω και έφτασε έτσι σε μία ακόμα ευρωπαϊκή νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Βαν Ντε Μπρόεκ, Μπισουέλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/23 βολές, 32 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 20/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/17 βολές, 30 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική του EuroCup ο Προμηθέας θα παίξει απέναντι στην Γκραν Κανάρι (18/01, 22:00), ενώ η Τρέντο θα υποδεχτεί τους Λόντον Λάιονς (18/01, 21:00).

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά για τρεις περίπου περιόδους, ο ΚΑΟΚ (9-3) τελικά έκανε το χρέος του στην Πάτρα κόντρα στον νεοφώτιστο Προμηθέα 2014 (3-9) και επικρατώντας με 76-64 έφτασε τους 21 βαθμούς αλλά και το καλύτερο ρεκόρ στα του 1ου ομίλου της φετινής Γ Εθνικής!

Αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στον αγώνα και αιφνιδίασαν τους Κορίνθιους έχοντας σταθερά το προβάδισμα στα δικά τους χέρια (5-3 στο 3′, 18-10 στο 8′, 23-19 στο 10′, 25-22 στο 12′), ο ΚΑΟΚ από το πρώτο τέταρτο χρονικά περίπου της συνάντησης άρχισε να επαναφέρει την ισορροπία στο παρκέ της Πάτρας.

Αρχικά λοιπόν, μείωσε ακόμα και στον πόντο (29-28 στο 15′) πριν αναλάβει εκείνος πια την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ έστω και με μικρά προβαδίσματα μέχρι και τα τέλη της 3ης περιόδου (31-33 στο 17′, 47-51 στο 26′, 49-55 στο 28′) -δείχνοντας πια ικανός να φτάσει σε ακόμα μια νίκη στο φετινό μαράθωνιο της Γ Εθνικής, κάτι που επιβεβαίωσε ακόμα περισσότερο μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα επτά πόντων (52-59) αλλά και +9 στην 3η περίοδο (13-22 επί μέρους σκορ)!

Οι Πατρινοί όμως δε φημίζονται τυχαία για το πείσμα τους, με τη νεοφώτιστη ομάδα από την Α1 ΕΣΚΑ-Η να πιάνει... φωτιά στις απαρχές της 4ης περιόδου και με οκτώ πόντους μέσα σε μόλις δύο λεπτά να κατορθώνει να πλησιάζει ακόμα και στον πόντο (60-61 στο 32′) -ούσα έτοιμη να διεκδικήσει και πάλι επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο! Οι φιλοξενούμενοι όμως, μέχρι και το 35ο λεπτό είχαν επεκτείνει ακόμα περισσότερο την απόστασή τους στον πίνακα του σκορ και την είχαν σταθεροποιήσει στην τάξη των 6 πόντων (60-66 στο 33′, 62-68 στο 35′).

Μέχρι και το 38′ μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 9 πόντους (64-73), με τον Προμηθέα στη συνέχεια να μην παίρνει απολύτως τίποτα σε τρεις χρόνους (χαμένο σουτ, 2 χαμένες βολές, χαμένο σουτ) στην επόμενή επίθεσή -κάτι που έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ των Κορίνθιων.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 52-59, 64-76