Αναμενόμενη ήττα για την Παναχαϊκή

Σάββατο, Φεβρουάριος 3, 2018 - 9:08μμ

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Βόλεϊ Λιγκ.

Η πατρινή ομάδα έχασε το πρώτο σετ με 25-23, ωστόσο στο δεύτερο κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους, αλλά το έχασε στην παράταση με 26-24. Εκεί στέρεψε και από ψυχικά αποθέματα χάνοντας εύκολα το τρίτο με 25-16.

Η Παναχαϊκή παρά το ότι δεν κατάφερε να πάρει ένα σετ έκανε μεγάλη προσπάθεια. Ειδικά στα δύο πρώτα σετ πίεσε πολύ και τα έχασε στις λεπτομέριες. Η ομάδα της Πάτρας είναι η μοναδική χωρίς νίκη και ελπίζει σε ένα θαύμα για την παραμονή της.

Ο Φοίνικας είχε ακόμα βασικό πασαδόρο τον Θεοδόση Ηλία αντί του Θάνου Μαρούλη, ενώ ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ έδωσε χρόνο στον Σούρδι που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ στη θέση του Πέτερλιν. Εκτός από τον Στεφανίδη κορυφαίος ήταν ακόμα και ο Λιντζ.

Η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Φοίνικα και μέχρι το 11-9 είχε το προβάδισμα στο 1ο σετ. Ο Λινζ ισοφάρισε σε 12-12 και ο Στεφανίδης που μπήκε κατ΄ευθείαν στο νέο του ρόλο με μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά τον Φοίνικα με 13-12. Η Παναχαϊκή με μπροστάρη τον Ρουμελιώτη κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει 19-19. Μάλιστα η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 21-20, αλλά ο Στεφανίδης με επίθεση και ο Ντόντης με άουτ επίθεση έφεραν τον Φοίνικα μπροστά 23-22. Το δύσκολο σερβίς του Στεφανίδη έδωσε την ευκαιρία στον Λιντζ να κάνει από το «πέναλτι» το 24-22, ο Στεφανίδης έχασε το σερβίς (24-23) και ο Γάτσης με πρώτο χρόνο τελείωσε το 1ο σετ 25-23.

Οι πατρινοί ξεκίνησαν καλά και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκαν 3-0 και 5-3. Ο Οράμα με μπλοκ στον Λινζ έκανε το 6-3 για την Παναχαϊκή. Οι πατρινοί έκαναν κατάθεση ψυχής για το σετ που θα τους έβαζε για τα καλά στον αγώνα κι έτσι με το μπλοκ του Οράμα προηγήθηκε 16-14 και 17-15. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα. Με τον Λιντζ στο σερβίς ο Φοίνικας χάλασε την υποδοχή της Παναχαϊκής και οι Λιντζ, Πεντίδης, Γάτσης ανέβασαν το συνολικό σερί στο 5-0 για το 20-17. Με το σερβίς του Ντόντη επανήλθε η Παναχαϊκη και ύστερα από δύο κόντρες του Κωστόπουλου η Παναχαϊκή ισοφάρισε 21-21. Ακολουθησαν μεγάλες μάχες με τον Φοίνικα να έχει πάντα το προβάδισμα. Ο Στεφανίδης με επίθεση έκανε το 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24). Τελικά ο Λιντζ με επίθεση έκανε το 25-24 και στην επόμενη φάση πήρε άσσο τελειώνοντας το σετ 26-24 για το 2-0

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο 3ο σετ καθώς το σερβίς του Γάτση διέλυσε την υποδοχή της Παναχαϊκής. Ο Φοίνικας ξέφυγε 6-0 και ουσιαστικά εκεί καθάρισε τον αγώνα. Η Παναχαϊκή ισορόπησε και μέχρι το 18-12 διατηρήθηκε η διαφορά. Το λάθος του Κωστόπουλος και η κόντρα του Λιντζ άνοιξε τη διαφορά στο σκορ και ο Σούρδι με τον Πεντίδη έκαναν το τελικό 25-16 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-16.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 12 (10/18 επ, 2 μπλοκ), Λινζ 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 77% υπ -46% άριστες), Ηλίας 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Πέτερλιν 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ -25% άριστες), Πεντίδης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Γάτσης 7 (5/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ 75% υπ -25% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Χήρας 1 (1/1 επ),Μαρούλης, Ίλιτς, Σούρδι 2 (1/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Σταυρακάκης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 6 (3/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 38% υπ -19% άριστες), Σαλαβασίδης 0 (0/5 επ), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 10 (9/25 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 13 (13/24 επ, 41% υπ -19% άριστες), Οράμας 11 (9/11 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ , 43% υπ -21% άρστες), Χριστιάς.