Αχαγιά '82 - Φανάρια 75-64: Πήρε τον «τελικό» και ελπίζει!

Κυριακή, Απρίλιος 10, 2022 - 4:46μμ
Οδηγίες στο ντέρμπι από Λιόνα

Το... έκτακτο πρωινό ξύπνημα διόλου επηρέασε την Αχαγιά '82. Η ομάδα του Θανάση Λιόνα επιβλήθηκε των Φαναριών Νάξου με 75-64, σε ένα παιχνίδι που άρχισε στις 11.30π.μ. και άνοιξε το κυριακάτικο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β' Εθνικής.

Η Αχαγιά '82 επικράτησε των Φαναριών στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Β' Εθνικής, βάζοντας τέλος σε ένα σερί 3 ηττών - Τις 3 συνεχόμενες ήττες έφτασε η ομάδα της Νάξου.

Οι Καφέζας (21 πόντοι) και Λυμπέρης (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αχαγιάς '82 και βοήθησαν την ομάδα τους να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από 3 διαδοχικές ήττες και να συνεχίσει την προσπάθεια για παραμονή στη Β' Εθνική. Στην αντίπερα όχθη, ο Μιλεντίγιεβιτς (15 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από τη μεριά των Φαναριών, τα οποία υπέστησαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Οι Ναξιώτες προηγήθηκαν 10-16 στο 6', ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (27-23) και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (48-41). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σκορ στο 26' (52-52) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο ισόπαλες (56-56), αλλά ένα ξέσπασμα της Αχαγιάς '82 έκανε τη διαφορά. Η αχαϊκή ομάδα "έτρεξε" ένα επιμέρους 12-2 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, ξέφυγε με 68-58 στο 35' και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι τέλους.

Αχαγιά '82 - Φανάρια Νάξου 75-64
Διαιτητές: Στρέμπας, Κιουλάφας, Κούλης
Δεκάλεπτα: 27-23, 48-41, 56-56, 75-64
Αχαγιά '82 (Λιόνας): Καφέζας 21 (4), Νεόφυτος, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 5 (1), Οικονομόπουλος Ανδ. 12 (1), Τάρναρης 3 (1), Δαβάνης 14 (1), Λυμπέρης 17 (4).
Φανάρια Νάξου (Τσαουσίδης): Πολίτης 9 (3), Μιλεντίγιεβιτς 15 (3), Παπάδης 6, Ψαρόπουλος 10, Μάκαρης 6, Προδρόμου 10 (2), Κατσουλάκος, Χάρος, Αναγνωστόπουλος 8.