Αγχωτική επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα

Σάββατο, Μάρτιος 9, 2019 - 7:31μμ

Τέλος καλό, όλα καλά! Ο Προμηθέας πήρε με πολύ άγχος και μεγάλη δυσκολία την νίκη που είχε ανάγκη επικρατώντας του Ρεθύμνου Cretan Kings με 86-81 στην παράταση και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της Α1 Basket League, καθώς ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ και το Περιστέρι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Έτσι, μπορεί ν’ αφοσιωθεί απερίσπαστος στην μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκληση του Basketball Champions League, καθώς την Καθαρά Δευτέρα ταξιδεύει στην Τενερίφη, όπου την Τετάρτη 13/3 θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί απέναντι στην γηπεδούχο Iberostar Tenerife την διαφορά των 12 πόντων και να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν όπως ακριβώς το είχε προβλέψει ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς: πονηρό, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που καιγόταν για το αποτέλεσμα και αναζητεί νίκες εκτός προγράμματος.

Ο Προμηθέας αγωνίστηκε χωρίς Τσαϊρέλη, Μπράουν και Χολ και βρέθηκε ακόμα και 10 πόντους πίσω στο 3ο δεκάλεπτο (40-50 στο 23΄), αλλά αντέδρασε άμεσο και με οδηγό το Σαλούστρο έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενος μ’ ένα καλάθι (65-63).

Το φινάλε ήταν δραματικό, με τις 2 ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες (19/32 βολές ο Προμηθέας και μόλις 12/24 το Ρέθυμνο. 9/27 τρίποντα για τους Πατρινούς και 3/22 για τους Κρητικούς).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 72-67 στο 35' και με 74-69 στο 36', αλλά το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 75-75 με τους Χίκι Τζόνσον. Οι Γκίκας και Τζόνσον είχαν από 1/2 βολές, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σαλούστρος αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις, δέχθηκε μόλις έναν πόντο στα τελευταία 2,5 λεπτά κι έφτασε στην χρήσιμη νίκη με το τελικό 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40 (ημιχ.), 65-63, 76-76 (καν. αγ.), 86-81.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2 τρ., 8 ρ.), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1), Παρκς 12 (11 ρ.), Κασελάκης 17 (2 τρ., 8 ρ.), Γκίκας 10 (2 τρ., 7 ασ.), Μέιερ 3 (1), Έλις 10 (6 ρ.), Μαντζούκας

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Mπαρτ 7 (1), Kλάντον 14 (7/8 δίποντα, 11 ρ.), Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον 16 (7 ρ.), Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6 (2), Τζόουνς 8.