ΑΦΙΕΡΩΜΑ στη νέα Super League 1

Σάββατο, Σεπτέμβριος 12, 2020 - 11:02πμ

Το πρωτάθλημα της Super League ετοιμάζεται να μπει πλέον στο 61ο έτος του, από την περίοδο 1959/60, όταν και συγκροτήθηκε για πρώτη φορά στην ενιαία μορφή της η Α' Κατηγορία των ομάδων του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Έξι «γεμάτες» δεκαετίες από ρεκόρ, σπουδαίες επιδόσεις και αριθμούς που καταγράφει το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) και μεταφέρει στο αφιέρωμά του για το νέο πρωτάθλημα της Super League 2020/21.

-0 νίκες και μόλις 8 ισοπαλίες σε περίοδο 34 αγωνιστικών είχε ο Εθνικός τη σεζόν 1998/99, η μοναδική ομάδα, που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει έστω ένα ματς.

-1 ομάδα έχει καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία, έχοντας συγκομιδή μόλις 1 βαθμό εκτός έδρας. Το πέτυχε ο Λεβαδειακός της περιόδου 2013/14 (0-1-16).

-2 ομάδες έχουν κατακτήσει αήττητο πρωτάθλημα από καταβολής Α' Εθνικής. Ο Παναθηναϊκός του Στέφαν Μπόμπεκ (1963/64, 24-6-0) και ο ΠΑΟΚ της περιόδου 2018/19 (26-4-0).

-3 κλαμπ, ο Άρης (1978/79), η ΑΕΚ (1992/93) και ο Ολυμπιακός (2015/16) έχουν σημειώσει το απόλυτο στην έδρα τους ως γηπεδούχοι σε μία σεζόν. Οι δύο «κιτρινόμαυροι» το κατάφεραν σε πρωτάθλημα 18 ομάδων (17/17) και οι «ερυθρόλευκοι» σε πρωτάθλημα 16 ομάδων (15/15).

-3 παίκτες, οι Γιώργος Καμάρας (1961/62), Αντώνης Αντωνιάδης (1973/74) και ο Κώστας Μήτρογλου (2013/14) κατάφεραν να σημειώσουν χατ-τρικ σε «κολλητές» αγωνιστικές.

-4 φορές έχει αναδειχθεί πρώτος σκόρερ από ομάδα της περιφέρειας. Το πέτυχαν οι: Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΟΦΗ, 1976/77, 23), Ίμρε Μπόντα (Ολυμπιακός Βόλου, 1988/89, 20), Εστεμπάν Σολάρι (Ξάνθη, 2013/14, 16), Χερόνιμο Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης, 2014/15, 17).

-8 συνεχόμενες ισοπαλίες μέτρησε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ από την 7η έως τη 13η αγωνιστική της περιόδου 1983/84, ενώ στο ενδιάμεσο έδωσε και το εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο (2-2).

-8 πρωταθλήματα έχει κατακτήσει ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, 4 με την ΑΕΚ και 4 με τον Ολυμπιακό και είναι ο πολυνίκης προπονητής του θεσμού

-8 σερί αγωνιστικές έχουν καταφέρει να βρουν δίκτυα μόνο τρεις ποδοσφαιριστές: Ο Γιώργος Σιδέρης (Ολυμπιακός 1964/65 και 1968/69), Κώστας Νικολαΐδης (ΑΕΚ (1967/68) και Ντέμης Νικολαΐδης (1997/98).

-9 δευτερόλεπτα μόλις χρειάστηκε να κυλήσουν στο ρολόι του διαιτητή, για το γκολ του Βραζιλιάνου Μπελέμ του 'Αρη κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στις 29 Απριλίου 2007, για να καταγραφεί (άτυπα) ο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Α' Εθνικής.

-9 γκολ δέχθηκε ο Ολυμπιακός πέρσι στην κανονική περίοδο, στην καλύτερη αμυντική επίδοση ελληνικής ομάδας επί ημερών Α' Εθνικής. Με τα πλέι-οφ πάντως, το περσινό αμυντικό ρεκόρ του έφτασε τα 16 γκολ.

-11 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς, από τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Φωστήρα με 11-0 την περίοδο 1973/74.

-12 ποδοσφαιριστές έχουν καταφέρει να πετύχουν «πενταρέ» (5 γκολ) σε έναν αγώνα. Οι: Σάββας Τσοκαταρίδης (Δόξα-Δράμας-Φωστήρας 5-0, 1961/62), Κώστας Νεστορίδης (ΑΕΚ-Ηρακλής 5-0, 1962/63), Βασίλης Κυριακού (Αιγάλεω-Απόλλων Σμ. 2-6, 1966/67), Σάκης Κουβάς (Βύζας-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1, 1967/68), Γιώργος Δέδες (Πανιώνιος-Ολυμπιακός Λευκωσίας 8-0, 1969/70), Μιχάλης Δράκος (Ρόδος-Καβάλα 5-1, 1978/79), Δημήτρης Σεϊταρίδης (Εθνικός-Ατρόμητος 10-0, 1980/81), Θωμάς Μαύρος (ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2, 1984/85), Κριστόφ Βαζέχα (Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 5-3, 1995/96), Ντέμης Νικολαΐδης (ΑΕΚ-Καλαμάτα 6-1, 1996-97), Γκόραν Βλάοβιτς (Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 8-0, 2001/02), Μάρκους Μπεργκ (Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 6-1, 2015/16).

-12 πρωταθλήματα έχει στη συλλογή του ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με τη φανέλα του Ολυμπιακού, τα περισσότερα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή.

-13 συνεχόμενες ήττες είναι το μεγαλύτερο αρνητικό σερί το οποίο κατέγραψε η Καστοριά την περίοδο 1996/97 (13η έως 25η αγωνιστική).

-16 σερί νίκες «έγραψε» ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005/06 από την 8η έως την 23η αγωνιστική, έχοντας το σχετικό ρεκόρ επί ημερών Α' Εθνικής.

-17 είναι οι περισσότερες ισοπαλίες σε μία σεζόν και τις σημείωσε η Λαμία την περσινή σεζόν, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της στα πλέι-άουτ.

-30 νίκες είναι οι περισσότερες νίκες που έχει πετύχει μία ομάδα σε μία αγωνιστική περίοδο και το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1999-00 σε διοργάνωση 34 αγωνιστικών (30-2-2).

-31 ήττες είναι το απόλυτο, αρνητικό ρεκόρ σε μία αγωνιστική περίοδο, το οποίο «χρεώθηκε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69 (2 νίκες, 1 ισοπαλία, 31 ήττες), όταν είχαν «ενταχθεί» για ένα διάστημα στο πρωτάθλημα Α' Εθνικής ομάδες και από την Κύπρο.

-39 γκολ σημείωσε ο Αντώνης Αντωνιάδης την περίοδο 1971-72, επίδοση που παραμένει ακατάρριπτη ως σήμερα

-43 γκολ από εκτελέσεις φάουλ κατέγραψε στην καριέρα του ο Κώστας Φρατζέσκος και με τις επτά ομάδες στις οποίες αγωνίστηκε έχοντας το αντίστοιχο ρεκόρ κατηγορίας

-45 πρωταθλήματα έχει κατακτήσει ο Ολυμπιακός, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην πρώτη κατηγορία

-58 αγώνες είναι το μεγαλύτερο αήττητο σερί και το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ενδιάμεσο των σεζόν 1972-73 και 1973-74

-61 αδιάλειπτες συμμετοχές σε επίπεδο Α' Κατηγορίας (συμπεριλαμβανομένης και της εφετινής) έχουν μόλις τρεις ομάδες: Ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ.

-94 είναι οι περισσότεροι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μία ομάδα σε πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας Ελλάδας. Το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1972/73, αλλά με σύστημα βαθμολόγησης 3-2-1, έχοντας 27 νίκες, 6 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αναλογικά πάντως, οι 92 βαθμοί που συγκέντρωσαν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» την σεζόν 1999/00 (30 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες), με το σύστημα 3-1-0, που ισχύει και σήμερα, είναι συνιστούν την καλύτερη επίδοση.

-102 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία σεζόν και το πέτυχε ο Ολυμπιακός την περίοδο 1973-74

-125 γκολ παθητικό «μέτρησε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69, στη χειρότερη αμυντική επίδοση όλων των εποχών.

-536 επίσημα ματς στην πρώτη κατηγορία μετράει ο Μίμης Δομάζος. Τα 502 με τον Παναθηναϊκό και τα 34 με τη φανέλα της ΑΕΚ.

-260 γκολ πέτυχε ο Θωμάς Μαύρος και κατέχει τον τίτλο του αρχισκόρερ της Α' Εθνικής (Super League). Τα 174 τα σημείωσε με τη φανέλα της ΑΕΚ και τα 86 ως παίκτης του Πανιωνίου.

-1.088 λεπτά διατήρησε απαραβίαστη την εστία του ο Τάκης Οικονομόπουλος τη σεζόν 1964/65, σε ένα ακατάρριπτο ρεκόρ ως τις μέρες μας.