ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Ο Αμπατζής, το κούνημα και ο αποκλεισμός της Παναχαϊκής στα πέναλτι

Τετάρτη, Σεπτέμβριος 19, 2018 - 6:24μμ

Για 11η φορά και τρίτη την τελευταία 6ετία, η Παναχαϊκή θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του Κύπελλο Ελλάδας.

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι στην μεταξύ τους προϊστορία ήταν το 1978 όταν η «κοκκινόμαυρη» ομάδα λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ήταν 8 Μαρτίου 1978, για την φάση των "16" στην Πάτρα. Το 0-0 παρέμεινε στα 90 λεπτά του παιχνιδιού και στα 30 της παράτασης, με την κατά πολύ ανώτερη Παναχαϊκή να χάνει στη διαδικασία των πέναλτι λόγω Πουπάκη που απέκρουσε τρία στην ψυχοφθόρο διαδικασία, αλλά και διαιτητή. Νίκησε τους Δαβουρλή, Σταματόπουλου, Γεωργόπουλου από τα έντεκα βήματα και στο τέλος ευστόχησε ο ίδιος στο έβδομο του Ολυμπιακού, με το οποίο εξασφαλίστηκε η πρόκριση με 4-3!

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απέναντί τους έναν επίσης πολύ καλό γκολκίπερ, τον Μίλτο Βρεκούση, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Σόρενσεν και παραλίγο να γινόταν εκείνος ήρωας του αγώνα. Ενώ ο Σπεντζόπουλος είχε κάνει το 3-2 στη διαδικασία των... νοκ άουτ πέναλτι, ο Βρεκούσης απέκρουσε το χτύπημα του Σιώκου και για δευτερόλεπτα όλοι πίστεψαν ότι η Παναχαϊκή είχε πάρει την πρόκριση. Όμως, ο διαιτητής Αμπατζής διέταξε επανάληψη, υποστηρίζοντας ότι ο Βρεκούσης είχε κινηθεί πριν την εκτέλεση. Ο Σιώκος ευστόχησε με τη δεύτερη προσπάθεια και το «χαρτί» γύρισε... Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια...