Α1: Ο Κόροιβος πήρε το "θρίλερ" των δύο παρατάσεων με το Ρέθυμνο

Κυριακή, Φεβρουάριος 4, 2018 - 2:07μμ
esake.gr

Με καλάθι του Τζαχί Κάρσον ο Κόροιβος νίκησε στο Αλεξάνδρειο τον Άρη για την προηγούμενη αγωνιστική της Basket League. Ο «μικροσκοπικός» ύψους 1μ.78 Αμερικανός γκαρντ ήταν πάλι ο καθοριστικός παίκτης στη νέα νίκη της ομάδας της Ήλιδας, αυτή την φορά εντός έδρας, επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και εκείνος που... έλυσε τον γρίφο της συγκλονιστικής αναμέτρησης που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (102-97, 86-86, κ.α. 76-76).

Με 29’’ να απομένουν για το τέλος του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου, ο Κάρσον με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έκανε το σκορ 89-97 υπέρ του Κοροίβου. Ο Στέφαν Μούντι, που τελείωσε την συνάντηση με 44 πόντους, τους περισσότερους από έναν παίκτη σε αγώνα πρωταθλήματος τα τελευταία 12 χρόνια και ύστερα από τους 51 του Κίκι Κλαρκ του Αιγάλεω στην εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ (82-63) στις 18 Οκτωβρίου 2006, αστόχησε σε προσπάθεια έξω από τα 6,75 μέτρα και αμέσως μετά έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Κάρσον.

Ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε 1/2 βολές (99-97) με 10’’ να απομένουν για την λήξη και ο Μάρκους Πόσλεϊ μετά την επαναφορά και νέο φάουλ από την κρητική ομάδα, με, επίσης, 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα της Ήλιδας (100-97), 9’’ πριν το τέλος. Ο Μούντι ήταν ξανά άστοχος σε προσπάθεια για τρίποντο και για την ισοφάριση της κρητικής ομάδας και ο Πόσλεϊ με δύο βολές (102-97) 2’’ πριν την λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 102-97.

Με σερί 11-0 σε διάστημα λίγο μικρότερο των τριών λεπτών και με δύο τρίποντα των Τράβις Κον, Μάρκους Πόσλεϊ, ο Κόροιβος, ξέφυγε με 29-18 στο 15’. Με επιμέρους σκορ 12-4 με επτά πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, του Μούντι, το Ρέθυμνο Cretan Kings μείωσε στους 3 (33-30) με 1’και 42’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο ημίχρονο στο +7 (39-32) με δύο καλάθια των Κάρσον, Τράβις Κον στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κόροιβος ξέφυγε με 12 (46-34) στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, με τρίποντο του Κάρσον και καλάθι του Κουέντον ΝτεΚόζι. Η ομάδα της Ήλιδας είχε τον έλεγχο της κατάστασης μέχρι το 36’, που η κρητική ομάδα με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου και καλάθι του Μούντι μείωσε στο καλάθι (67-65).

Με τέσσερις σερί πόντους του Ανδρέα Χριστοδούλου το Ρέθυμνο Cretan Kings ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’ και με τρίποντο του Μούντι, προσπέρασε με 72-71, 1’ και 14’’ πριν το τέλος του σαραντάλεπτου. Με τέσσερις σερί πόντους του Πόσλεϊ, ο Κόροιβος προσπέρασε ξανά με 75-72, με 32’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Με τέσσερις βολές του Μούντι και μια του Πόσλεϊ, ωστόσο, οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν ισοπάλοι (76-76), 9’’ πριν την λήξη.

Η τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου άνηκε στους φιλοξενούμενους, που άργησαν να την εκδηλώσουν και το μακρινό τρίποντο του Χριστοδούλου ήταν άστοχο. Μετά το πρώτο δίλεπτο της πρώτης παράτασης, η ομάδα της Ήλιδας ευστοχώντας σε αντίθεση με το Ρέθυμνο Cretan Kings, από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» προηγήθηκε με 4 (81-77) στο 43’.

Με τρεις βολές και ένα καλάθι του Μούντι, ωστόσο, η κρητική ομάδα μείωσε σε 83-82, 54’’ πριν το τέλος. Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, έφερε τον Κόροιβο ξανά στο +4 (86-82), με 33’’ να απομένουν για την λήξη. Με δύο ζευγάρια εύστοχων βολών από τον Μούντι, και ενώ μεσολάβησαν δύο άστοχα σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» από τον Σπυριδωνίδη, ο αγώνας οδηγήθηκε στην δεύτερη παράταση

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο Cretan Kings με σερί 5-0 στο πρώτο λεπτό, προηγήθηκε με 91-86, αλλά η ομάδα της Ήλιδας με τρίποντο και καλάθι του Πόσλεϊ ισοφάρισε σε 93-93, 2’ και 33’’ πριν το τέλος, και στην συνέχεια έδωσε μαζί με τον Κάρσον τη νίκη στον Κόροιβο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 6 νίκες και συνολικά και βρίσκονται πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86, 102-97.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1 τρίποντο, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουϊν 6 (6 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 6 (5 κλεψίματα), Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).