Α1: Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κύμης

Τετάρτη, Μάρτιος 14, 2018 - 12:53πμ

Με επιμέρους σκορ 27-14 στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods πέτυχε στο ΟΑΚΑ επί της Κύμης επιβλητική νίκη (87-64) στην αναμέτρηση που άνοιξε την... αυλαία της 19ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Α1 Basket League και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα πρώτα 15’ της συνάντησης και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η ομάδα της Εύβοιας μείωσε μέχρι τους 6 στην τρίτη περίοδο.

Πρωταγωνιστής της νίκης του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν ο Ζακ Όγκαστ, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους με 10/11 δίποντα, ενώ... άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 9 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Λένζελ Σμιθ, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (13-2) μόλις 4’ και 15’’ μετά το τζάμπολ του ματς με έξι πόντους του Όγκαστ και τέσσερις του Θανάση Αντετοκούνμπο. Συνέχισαν με υψηλό ρυθμό και ένταση μέχρι το 15’, που ανέβασαν την διαφορά στους 21 (35-14).

Η Κύμη αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 16-3 με πέντε πόντους του Θάντους ΜακΦάντεν μείωσε στους 8 (38-30), με 37’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Κάμερον Τζόουνς, η ομάδα της Εύβοιας πλησίασε στους έξι (46-40) στο 25’. Στους έξι μείωσε και 3’ και 9’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με τρίποντο του ΜακΦάντεν (51-45).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με σερί 13-0 στα πρώτα 3’ και 12’’ της τέταρτης περιόδου, με 6 πόντους του Νικ Καλάθη (δύο με κάρφωμα), ξέφυγε με διαφορά 23 πόντων (73-50).

Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Κωνσταντίνου Μήτογλου, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +28 (84-56) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους στην αναμέτρηση, 2’ και 59’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Όγκαστ 22, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 7 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ 7 (1), Μήτογλου 7 (1).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 11, ΜακΓκι 8, ΜακΦάντεν 13 (1), Μπάρλος 6, Σμιθ 10 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Μαργέλης 3 (1), Μητσιμπόνας, Κάιζερ 8, Εζόμο.