5 μετάλλια για τον Άτλαντα στο Διασυλλογικό Κ20 και Ανδρών/Γυναικών

Τετάρτη, Μάιος 17, 2023 - 4:00μμ
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών

Σπουδαίο Σαββατοκύριακο για τον σύλλογο του Άτλαντα Πατρών όπου οι αθλητές/τριες του αγωνίστηκαν στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α/Γ και Κ20!!!

Όλοι οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με αποτέλεσμα την κατάκτηση 5 μετάλλια συνολικά (1 χρυσό, 3 ασημένια, 1 χάλκινο).
Η Αναστασία Φουτσιτζίδου κατέκτησε 2 μετάλλια, παίρνοντας την 2η θέση στο τριπλούν με επίδοση 12,33 μέτρα και την 3η θέση στο μήκος με επίδοση 5,64 μέτρα!! Η Αναστασία έγινε πριν λίγους μήνες μανούλα και με ελάχιστη προετοιμασία, έκανε την υπέρβαση, κάνοντας πολύ καλά άλματα!!!
Η Μαρία Ασπρομάλη κατέκτησε και αυτή, 2 μετάλλια παίρνοντας την 1η θέση στο ακόντιο με την πολύ καλή επίδοση 43,37 μέτρα και την 2η θέση στην σφαίρα με επίδοση 10.69 μέτρα!! Η Μαρία έδειξε ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση παρά το γεγονός ότι την ταλαιπωρούσε σοβαρή ίωση τις προηγούμενες μέρες που την άφησε εκτός προπονήσεων!!
Επίσης στο ίδιο αγώνισμα βοήθησαν την ομάδα  η Αγγελική Κώνστα με επίδοση 6,93 μέτρα και Τσονωνά Ανδρομάχη με επίδοση 4,75 μέτρα!!
Ο Στέφανος Γιαννακόπουλος επέστρεψε μετά τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του και κατέκτησε την 2η θέση στο μήκος με επίδοση 6,19 μέτρα βοηθώντας την ομάδα  τα μέγιστα!!
Ο Ηρακλής Ζύγουρας πραγματοποίησε δυνατές κούρσες στα 100 μέτρα με επίδοση 11,71″ και στα 200 μέτρα με επίδοση 23,68″!!

Η σκυτάλη των Ανδρών 4×100 με μια πολύ καλή εμφάνιση κατέκτησε την 4η θέση με χρόνο 46,18″, αποτελούμενοι από τους Διαμαντόπουλο Κώστα, Γιαννακόπουλο Στέφανο, Καλογερή Νικόλα και Ζύγουρα Ηρακλή!!
 Καλές εμφανίσεις είχαν οι Διαμαντόπουλος Κώστας 100 μέτρα/12,41″, Θεολόγος Φίλιππος 100 μέτρα/12,54″- 200 μέτρα/25,02″, Καρασκούτης Λάμπης 100 μέτρα/12,75″- 200 μέτρα/25,69″, Καλογερής Νικόλας 100 μέτρα/12,92″, Κούτσης Δημήτρης 100 μέτρα/13,63″- 200 μέτρα/28,19″, Τζουραμάνης Γεώργιος 200 μέτρα/27,10″, δείχνοντας ότι στο μέλλον θα είναι ακόμα πιο δυνατοί!!
 Στην σφαίρα ο Αλεβιζόπουλος Παναγιώτης ήταν ανταγωνιστικός με επίδοση 8,82 μέτρα!!
Οι τόσο καλές εμφανίσεις  αποτυπώθηκαν στην βαθμολογία των Α/Γ όπου στο σύνολο των σωματείων της ΕΑΣ Βορείου Πελοποννήσου κατακτήσαμε την 6η θέση και ταυτόχρονα ήμασταν το 3ο σωματείο της Πάτρας!